Uluslararası “Pustovoit Ödülü”  Türk bilim insanı  Porf. Dr. Yalçın KAYA’nın

Uluslararası “Pustovoit Ödülü”  Türk bilim insanı  Porf. Dr. Yalçın KAYA’nın

Uluslararası “Pustovoit Ödülü”  Türk bilim insanı  Porf. Dr. Yalçın KAYA’nın

Dünya Ayçiçeği Derneği tarafından, Ayçiçeği konusunda yapılan çalışmalar için 4 yılda bir verilen ve "Ayçiçeği Nobeli" olarak nitelenen "Pustovoit Ödülü"ne   bu yıl  Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya layık görüldü.

Merkezi Fransa'da olan Dünya Ayçiçeği Derneği'nin,  ayçiçeği alanında üstün başarı gösteren bilim insanlarını ödüllendirdiğini anlatan Kaya “Dünya Ayçiçeği Derneği tarafından 4 yılda bir verilen ve "Ayçiçeği Nobeli" olarak da nitelenen ayçiçeğinde bugüne kadar yaptığım çalışmalar ve ayçiçeği sektörüne uluslararası alanda yaptığım katkılardan dolayı "Pustovoit Ödülü"ne layık görüldüm. Bu ödülü, ülkemize ilk defa getirdiğim için gururluyum.” dedi

Kaya, 2012-2016 yıllarında Dünya Ayçiçeği Derneği'nin dönem başkanlığını yaptığını da hatırlatarak, ülkemizde ve dünyada ayçiçeği alanında öncü olacak çalışmalarının artarak devam edeceğini kaydetti.

1994 yılında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde Genetik ve Islah bölümünde ve Ülkesel Ayçiçeği projesinde çalışmaya başlaması ile ayçiçeği konusundaki çalışmaları aralıksız ve artarak devam etti.

 Bitki Islahçıları Alt Birliği’nin (BİSAB) 2014-2016 yılları arasında yönetim kurulu başkanlığını da yapan ve halen birliğimiz aktif üyesi olan Prof. Dr. Yalçın Kaya,  aynı zamanda Trakya Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı ve Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır.