TÜRKİYE TARIM VE TOHUMCULUK ZİRVESİ

TÜRKİYE TARIM VE TOHUMCULUK ZİRVESİ

BİSAB (Bitki Islahçıları Alt Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Selami YAZAR,  İstanbul  Ticaret Borsası'nda düzenlenen "TÜRKİYE TARIM VE TOHUMCULUK ZİRVESİ'ne katıldı. 

Ülkemizin tarım ve tohumculuk sektöründe markalaşması adına milli stratejilerin görüşüldüğü, Türkiye’de markalaşma yolunda ilerleyen tarım ve tohumculuk sektörünün uluslararası arenada önünü açmak, milli ve yerli üretimi desteklemek, Türkiye’nin Tarımsal değerlerinin gelecek vizyonunu ve ekonomik faydalarını dünyaya anlatmak amacıyla düzenlenen zirveye, BİSAB (Bitki Islahçıları Alt Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Selami YAZAR  Bitki Islahçılarını temsilen katılım sağladı. Bitki ıslahı çalışmalarının ve Bitki Islahçılarının Tohumculuk ve Tarımsal üretimin  temeli olduğuna vurgu yapan Selami YAZAR, ülkemizde Bitki Islahı çalışmaları  ve tarihsel gelişimi  hakkında bilgiler verdi. Ülkemizin temel tarımsal üretimine Islahçıların yaptığı katkıları vurguladığı konuşmasında, Ülkemizin tarımsal üretiminde, en önemli yeri tutan buğday üretiminde, ülkemizin geldiği noktada, Islahçıların katkılarının gözardı edilemeyecek ölçüde önemli olduğunu belirtti.

TÜRKTOB  ve Güvenilir Ürün Platformu tarafından düzenlenen "Yeni Yüzyılda Türkiye Tarım ve Tohumculuk Zirvesi", Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil’in katılımıyla İstanbul Ticaret Borsası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Zirvenin açılışını yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil  ve İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Başkan Ali Kopuz’un konuşmalarını takiben ; a söz alan Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak yaptığı konuşmada tarım ile ilgili Bakanlık, İSTİB ve TÜRKTOB olarak üç ailenin buluştuğunu belirterek “Her üç kurumla da farklı toplantılar ve projeler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” dedi. Güvenilir Ürün Platformu Danışma Kurulu Perakende Komitesi Başkanı Cemal Özen ise yaptığı konuşmada Türkiye’de tarımın fırsatlarla dolu olduğunu söyleyerek “Tarım az gelişmiş toplumların işi olarak bilinir ama bu yanlış bir algıdır. Tarım ileri teknoloji ve teknik gerektiren bir uygulamadır” dedi.

“Türkiye’de GDO’lu tohum yoktur”

Tohumculuk sektöründe doğru bilinen yanlışların,  sektörü yıpratıcı ve yanlış bilginin ülkenin milli değerlerine zarar verdiğinin altını çizen Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, “Yerli tohum, sertifikalı tohum, hibrit tohum, GDO gibi başlıklarda yanlış bilinenler var. Türkiye’de GDO’lu tohum üretiminin ve ticaretinin yasak olduğunu, tohumda ithalat bağımlısı değil tam tersi net ihracatçı olduğumuzu ve daha birçok yanlış bilginin doğrusunu paylaşıyoruz” dedi.

Küresel pandemi, iklim krizi, savaşlar gibi sorunların gıdayı ve tarımı doğrudan etkilediğini hatırlatan Akcan “Bunlara rağmen geldiğimiz noktaya baktığımızda yaşanılan krizler içinde en şanslı coğrafyalardan biriyiz. Her ne kadar kamuoyunda farklı bilgiler dolaşsa dahi yaşanılan zorlu süreçlerde Türk tarım ve tohumculuk sektörü devlet desteğiyle elinden gelen tüm gayreti göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Zirvenin ilk oturumu Tarım Gazetecisi Galip Umut Özdil gerçekleştirildi. Oturuma konuşmacı olarak, Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Selami Yazar, Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Nallı, Fide Üreticileri Alt Birliği (FİDEBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı M. Kayhan Yıldırım, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Dündar katıldı.

İkinci oturum ise Gazeteci Mehmet Uluğtürkan moderatörlüğünde Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Hacıoğlu, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gencer, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı H. Ömer Güler’in katılımıyla gerçekleştirildi.