BİSAB 14.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

BİSAB 14.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

BİSAB 14.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

            Bitki Islahçıları Alt Birliği 14. Olağan Genel Kurulu 13.08.2022 tarihinde açılış ve yoklama yapıldıktan sonra Genel Kurula toplantı yeter sayısı sağlandığı belirtilmiş ve Divan kurulu teşekkülünden sonra Genel Kurula başlanmıştır.

Genel Kurulun açılış konuşmasını BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı Selami YAZAR yaptı. Bu yıl Genel Kurulumuz ilk defa Kurucu Başkanımız Dr. Vehbi ESER’siz geçmekte, Mart ayının başında kaybettiğimiz değerli kurucu başkanımıza ve Temmuz ayında kaybettiğimiz bir diğer değerli yönetim kurulu üyemiz İbrahim EKER’e Allah’tan Rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Başkan YAZAR, BİSAB'ın üye sayısının 350'ye yaklaştığını, özel sektör tohumculuk firmalarının 3 te 1 nin araştırıcı kuruluş olmasının çok sevindirici olduğunu kaydetti.

Tohumculuk sektörünün 2023 hedeflerine ulaşması için kendi çeşitlerini, kendi markalarını geliştirmesi ve araştırıcı kuruluş sayısının artması gerektiğini ifade eden BİSAB Başkanı YAZAR, ''Gerek ülkemizde gerekse dünyada tercih edilen ve rekabet gücü yüksek olan daha çok çeşit geliştirmeliyiz ve tohumculukta dünya markası olmalıyız '' dedi. Özel sektör araştırma- geliştirme (AR-GE) kurumlarını bünyesinde barındıran BİSAB'a ve Tarım ve Orman Bakanlığına bu konuda büyük görevler düştüğünü vurgulayan Başkan YAZAR, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi. Selami YAZAR,''BİSAB olarak sektörümüzü bilgilendirmek, sektörümüzü diğer meslek grupları ile tanıştırmak ve ortak çalışma kültürünü pekiştirmek amacıyla pek çok kongre, çalıştay ve sempozyum düzenliyoruz, bu çalışmalarımız hızlanarak devam edecek'' dedi. BİSAB’ın dergisi olan Ekin Journal Dergisinin 16. sayısının çıktığını söyleyen YAZAR, BİSAB'ın geniş bir heyetle birlikte hazırladığı “Sebze Islahı”  kitabının ilk 4 cildinin basıldığı son 2 cildinin de bu yılın sonuna kadar basımını gerçekleştirerek sektöre sunulacağını belirtti. Sebze tohumculuğu ve Islahıyla ilgili temel bilgilere herkesin ulaşmasını sağlayacak bu kitap 30 un üzerinde akademisyen Profesör ve araştırma Enstitülerinden uzman araştırıcılar tarafından hazırlandığını belirtmiştir.  

Mersin’de kurulan TARIM AGROPARK’a kurucu olarak başlangıcından itibaren katılım sağlandığını belirterek buranın kuruluş işlemlerinin tamamlandığını, alt yapı ve projelendirme çalışmaların ise bitmek üzere olduğunu belirtti. BiSAB’ın diğer bir faaliyetinin Ülkemizde ve Dünyadaki Bitki Islahçılarının önem verdiği BİSAB tarafından organize edilen Uluslararası Bitki Islahı Kongresi” nin IV. sünün 21-25 Kasım 2022 tarihleri arasında Antalya’da yapılacak ve siz değerli üyelerimizin de katılımıyla güzel bir kongre olacağından hiç şüphe duymadığını belirtti.

BİSAB’ın önemli faaliyetlerinden biriside geleceğin ıslahçılarını yetiştirmek için Bitki Islahı Kursları düzenlediklerini, bitki ıslahı kurslarının uluslararası boyutlara taşınması için çaba gösterdiklerini ifade etti.

BİSAB, Ziraat fakülteleri son sınıflarında okuyan öğrenciler arasında her yıl makale yarışması düzenlemekte ve dereceye giren öğrenciler 11 Mayıs Bitki Islahçıları Gününe davet edilerek ödüllerinin verildiğini belirten Başkan YAZAR  her yıl 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü olarak kutlandığını bu yıl 11 Mayıs Bitki Islahçıları Gününün Akdeniz Üniversitesinde yapıldığını belirterek gün kapsamında “‘ Bitki Islahının Ulusal Gıda Güvenliği ve Sürdürülebilirliğindeki Önemi’’ panel konusu olarak işlendi dedi.  Farklı Ziraat Fakültesinden bölüm birincisi öğrenciler, akademisyenler ile özel sektör ve kamu kuruluşu temsilcilerinin katılımları ile kutlanıldığını belirtti. Tüm katılımcılara Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederek, Genel Kurulun Türkiye Tohumculuğu adına hayırlara vesile olması temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

BİSAB Genel Kuruluna Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Alt Birlikler ile BİSAB üyeleri katıldı. BİSAB Genel Kurulu, faaliyet raporları, Yönetim ve Denetim Kurulu Raporları ile Bilanço- Gelir Tablosunun okunması, tartışılması ve ibra edilmesi ile sona erdi.