BİSAB, 13. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

BİSAB, 13. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Alt Birliğimiz (BİSAB), 13. Olağan Genel Kurulu 31Temmuz-01 Ağustos 2021 tarihlerinde  Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi (UTEM) Yenimahalle/Ankara’da yapıldı.

Genel Kurul,  BÜGEM Genel Müdürü Dr. Mehmet HASDEMİR, Genel Müdür Yrd. Cengiz BUDAN ve Daire Başkanları Sezgin KARADENİZ ve Dr. Veyis YURTKULU ve diğer Bakanlık temsilcileri, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve bazı Alt Birliklerin temsilcileri ile Alt Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Birlik üyelerimiz, birlik temsilcilerimiz ve davetlilerin katılımları ile gerçekleştirildi.

Genel Kurul’un açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi ESER yaptı. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerinde Genel Kurulumuza katılanlara teşekkür ettikten sonra, birlik ve beraberliğe değindi.  Islah çalışmalarının önemini vurguladıktan sonra, BİSAB’ın temel amacının Türkiye tohumculuk sektörünün teknoloji geliştirme kapasitesinin artırılması olduğunu belirtmiştir. Temel önceliğimiz insana yatırım yapmaktır. Bitki ıslahçısının yetişmesi ve sektörümüzün ıslahçı ihtiyacının karşılanması temel amacımızdır. Sektörümüzün teknoloji – diğer anlamda çeşit- ihtiyacının karşılanması en büyük amacımızdır. Yerli özel sektörün ihtiyacı olan genetik kaynak ve çeşitlerin karşılanması için birlik olarak uluslararası kurumlarla işbirliği yapılmakta ve yapılan anlaşmaların devam etmesi gerekmektedir dedi.

BİSAB 13. Olağan Genel Kuruluna, açılış konuşmalarının ardından resmi gündemin uygulanmasıyla devam edildi.

Açılış konuşmasından sonra Yönetim Kurulu Üyemiz Mete Murat ŞÖLEN faaliyet raporunu okudu. Faaliyet raporunda Bitki Islahı Kurslarından bahsetti.  Sektördeki bilimsel yayın açığının kapatılması için Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdiklerini, 2000 sayfadan ve 4 ciltten oluşan Tohum ve Tohum Teknolojileri Kitabı hazırlanmış ve dağıtımı yapılmıştır.

Ülkemizin değişik bölgelerinde Tahıllarda epidemi oluşturarak verim ve kalite kayıplarına neden olan Tahıl virüs hastalıkları içerisinde en yaygın olan ve ekonomik boyutta önem arz eden Sarı cücelik virüs hastalıkları ile ilgili Birliğimiz yayını olan “Tahıllarda Sarı Cücelik Virüs Hastalıkları ve Mücadele Yöntemleri” kitabının dağıtımı ilgili yerlere yapılmıştır.

Aynı zamanda şu an basım aşamasında olan kısa süre sonra sizlere ulaşacak olan Sebze Islahı kitabının ilk iki cildinin yakında basılacağını ve diğer dört cildinde yayına hazır halde olduğuna değindi. ‘’Sebze Islahı’’ kitabının birinci cildinde BRASSICACEA (Lahanagiller), ikinci cildinde de CUCURBITACEAE (kabakgiller) sebzeleri yer almaktadır.

Diğer bir eğitim çalışmamız artık uluslararası alanda da kabul edilen ve bilimsel tarama listesinde yer alan İngilizce olarak basımı gerçekleştirilen Ekin Journal Crop Breeding and Genetics dergimizin 14. sü ( Volume 7, Issue 2) sizlere dağıtımı yapılmış ve ilgili tüm yerlerede dağıtımı yapılacaktır.

2020 yılında Dördüncüsünü düzenlemeyi planladığımız Uluslararası Bitki Islahı ve Genetiği Kongresi COVİD-19 salgını sebebi ile 2022 yılına ertelenmiştir. Kongre 21-25 Kasım 2022 de Antalya’da yapılacaktır. Yine dünyada ilk olan ve 11 yıldır kutladığımız 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günüde COVİD-19 nedeniyle 2 yıldır online olarak kutlanmaktadır. Bitki Islahçıları Gününün tüm dünyada kutlanır olması da amaçlarımız arasındadır.

Genç araştırıcıları yetiştirmek ve Bitki Islahında farkındalık yaratmak için 2017 yılında başlatılan ve geleneksel hale getirilen, Ziraat Fakültelerinin son sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı ödüllü yarışmalar düzenlenmektedir

Gerek Ülkemizde mevcut ıslahçı açığını kapatabilmek, gerekse ıslah konusunda çalışan meslektaşlarımız ve üyelerimizin bu yöndeki taleplerini karşılamak amacıyla Birliğimiz İktisadi İşletmesi vasıtasıyla Bitki Islahı Kursları düzenlenmektedir. Onbirincisi 08 – 20 Şubat 2021 tarihlerinde gerçekleşen Bitki Islahı Kurslarının teorik eğitimlerinde bütün kursiyerlere, Genel Islah, Bitki Islahının Temel Kuralları, İstatistik, Hastalıklar ve Bitki Fizyolojisi ve diğer temel konularında eğitim verilmiştir. Eğitimin 2. Haftasında Tarla Bitkileri ve Bahçe Bitkileri olmak üzere 2 ayrı sınıfta eğitimlere devam edilmiştir. Teorik eğitimlerini alan kursiyerler halen tarla bitkileri ve sebze ıslahı konularında uygulamalı eğitimlerini Tarımsal Araştırma Enstitüleri ve Fakültelerimizde sürdürmektedirler.

Alt Birliğimizin Üyelerin problemlerinin çözümü, Bakanlığımızın ilgili birimleri ile Yönetim Kurulunun yapmış olduğu görüşmelere de kısa olarak değinildi.  

Genel Kurul’a katılan üyelere, 2019-2020 yılı faaliyet raporu, mali raporlar ve  denetim kurulu raporu okundu.

2019-2020 yıllarına ait raporlar oy birliği ile ibra edildi.

Daha sonra 2021-2022 yılı çalışma programı ve 2021-2022 yılı tahmini bütçesi okundu ve oy birliği ile onaylandı.

01 Ağustos 2021 günü yapılacak seçimde Alt Birlik Organlarında yer alacak isimler belirledi. 

Genel Kurulumuza katılan Bitkisel Üretim Genel Müdürü Sayın Dr. Mehmet HASDEMİR yapmış olduğu kapanış konuşmasında; BİSAB’ın 13. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlı olmasını ve birlikte yakın çalışmaların olduğunu. Ülkemizde ve Dünyada Bitki Islahının önemine değindi. Daha sonra Türk tarımının kilidinin anahtarının BİSAB olduğunu vurgulayan Sayın Dr. Mehmet HASDEMİR Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Eskişehir Tohum Islah İstasyonundan bugün dünyanın bir çok ülkesine çeşit geliştirip tohum ihracatı yaptığımızdan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. Konuşmanın devamında Sayın HASDEMİR Ülkemizde üretimin artmasında dünyada ilk 10’a girmemizdeki en önemli rolü üstlenen bitki ıslahçılarına teşekkür ettikten sonra Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasın son verdi.

Genel Kurulun üyelerimizin olgunluğuna yakışır şekilde tam bir uyum, anlayış ve hoşgörü içinde geçmiş ve sona ermiştir.

 

01 Ağustos 2021 günü yapılan seçimde resmi sonuçlara göre seçilenler,

Yönetim Kurulu

Vehbi ESER

Selami YAZAR

Yıldırım Şamil ÖZDEN

Mehmet Sinan BERKSAN

Durali TINAS

Mete Murat ŞÖLEN

İbrahim EKER

Burak ÖZKALE

Mehmet Fatih OLGUN

 

Denetleme Kurulu

İsmail SAYİM

Mehmet İbrahim YILMAZ

Mustafa YILDIRIM

Disiplin Kurulu

Veli PEKCAN

Veli SERKAN GÖKÇE

Güray AKDOĞAN

Hakem Kurulu

Seydi Ahmet BAĞCI

Ahmet TAMKOÇ

 

 

DSCN8520_640x480

 

D-TINAS (1)