TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BİSAB 10.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

BİSAB 10.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

 

Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) 10. Olağan Mali Genel Kurulu, 29 Nisan 2017 tarihinde Ankara'da yapıldı.

 

 

Genel Kurulun açılış konuşmasını BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi ESER yaptı. BİSAB'ın üye sayısının 230'ü aştığını, özel sektör tohumculuk firmalarının 3'te 1'inin araştırıcı kuruluş olmasının çok sevindirici olduğunu kaydetti.

 

Tohumculuk sektörünün 2023 hedeflerine ulaşması için kendi çeşitlerini, markalarını geliştirmesi ve  araştırıcı kuruluş sayısının artması gerektiğini ifade eden BİSAB Başkanı Dr.ESER, ''Gerek ülkemizde gerekse dünyada tercih edilen ve rekabet gücü yüksek olan daha çok çeşit geliştirmeliyiz'' dedi.

 

Özel sektör araştırma- geliştirme (Ar-Ge) kurumlarını bünyesinde barındıran BİSAB'a ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bu konuda büyük görevler düştüğünü vurgulayan Başkan Dr.ESER, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

 

Ekim ayında Uluslararası Bitki Islahı Kongresinin 3.sini düzenleyeceklerini söyleyen Dr.Vehbi ESER, ''BİSAB olarak sektörümüzü bilgilendirmek, sektörümüzü diğer meslek grupları ile tanıştırmak ve ortak çalışma kültürünü pekiştirmek amacıyla pek çok kongre, çalıştay ve sempozyum düzenliyoruz, bu çalışmalarımız hızlanarak devam edecek'' dedi.

 

BİSAB’ın dergisi olan Ekin Journal Dergisinin 6. sayısının hazırlık aşamasında olduğunu söyleyen Dr. ESER, BİSAB'ın geniş bir heyetle birlikte hazırladığı “Tohumluk, Tohumculuk ve Teknolojileri”  Kitabının da kısa bir süre sonra basılacağını, Buna ilaveten  ‘’Sebze Islahı’’ ve ‘’ Tahıllarda Sarı Cücelik Virüs Hastalıkları ve Mücadelesi’’ kitabının yıl sonuna kadar yayına hazır hale getirilmesi planlanmaktadır bilgisini verdi.

 

BİSAB Başkanı Dr.ESER, bitki ıslahında elde edilen birikimlerin gelecek kuşaklara aktarılması için çeşitli başlıklarda pek çok yayım çalışmalarının da hazırlıklarının sürdüğünü, genetik materyal temini konusunda iki uluslararası anlaşmaya imza attıklarını, geleceğin ıslahçılarını yetiştirmek için bitki ıslahı kursları düzenlediklerini, bitki ıslahı kurslarının uluslararası boyutlara taşınması için çaba gösterdiklerini ifade etti.

 

 

BİSAB Genel Kuruluna Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Tohumcular Birliği ( TÜRKTOB) ve Alt Birliler ve ECOSA temsilcileri ile BİSAB üyeleri katıldı.       

 

BİSAB Genel Kurulu, 2016 yılı faaliyetleri, Yönetim ve Denetim Kurulu Raporları ile Bilanço- Gelir Tablosunun okunması, tartışılması ve ibra edilmesi ile tüzük değişikliklerinin kabulü ile sona erdi.