TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Geleneksel 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Kutlandı!

Geleneksel 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Kutlandı!

Bitki Islahçıları Günü 11 Mayıs 2012 Tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Binası Konferans Salonunda kutlandı.

BİTKİ ISLAHÇILARI ALT BİRLİĞİ (BİSAB) TARAFINDAN 11 MAYIS BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ KUTLANDI

BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ kutlamalarının üçüncüsü yapıldı. Ankara’ da 11 Mayıs 2012 tarihinde Bitki Islahçıları Alt Birliği, Türkiye Tohumcular Birliği ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nce ortaklaşa düzenlen kutlama programı uluslararası katılımla gerçekleştirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile Ülkemizin değişik yörelerinden 10 ayrı Üniversiteden 30 başarılı öğrenci ve fakülte yöneticileri ve öğretim üyeleri yanında, kamu ve özel sektörden tohumculuk ve bitki ıslahıyla ilgili sektör temsilcileri ve hububat alanında önemli kuruluşlardan olan CIMMYT Türkiye merkezinden Dr. Alexey MORGOUNOV’ da kutlamalara katıldı. Kutlamalar çerçevesinde düzenlenen panelde konuşmacılar bitki ıslahı ve eğitiminin yanında kamu ve özel sektördeki mevcut durumu anlatan bildiriler sunuldu.

Kutlama programı çerçevesinde ayrıca Türk Bitki Islahı’ na emek veren ve katkı sağlayan kişi ve kuruluşlara da ödüller verildi. TRT ‘’Bu Toprağın Sesi ‘’,Bereket TV ve Tarım TV yayın ekiplerinin de katıldığı programda TRT’ye de sektöre yaptığı katkılardan dolayı ödül verildi.

Açılışta Tarımsal Araştırmalar Genel Müdür Yardımcısı Ahmet YÜCER ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ÇOLAK ile birlikte Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi ESER de konuşma yaparak bu anlamlı günün yanında bitki ıslahı ve eğitiminin önemini de vurguladılar.

Ülkemizde konu ile ilgili başta Bitki Islahçıları Alt Birliği olmak üzere pek çok kuruluş konunun önemini belirterek 11 MAYIS’ ın yalnız ülkemizde değil aynı zamanda, bu günün tüm dünyada “BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ” olarak kutlanılması için çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten Bitki Islahçıları Günü Düzenleme Komitesi ve Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi ESER devamla yaptığı konuşmada aşağıdaki hususları belirtti;

Ülkemizde 1926 yılında başlayan bitki ıslahı çalışmaları neticesinde bugüne kadar 78 bitki türünde tescil edilen 1800’e yakın tarla bitkisi çeşidinden yaklaşık yarısı ülkemiz bitki ıslahçıları tarafından geliştirilmiştir. Ülkemiz ıslahçıları tarafından geliştirilen buğday ve arpa çeşitlerinin üretimdeki oranı %95, çeltik (pirinç), nohut ve mercimekte %100, serada yetişen sivri biber, badem ve hıyarda %85, sera domatesinde %35, tarlada yetişen domateste %50, patlıcanda %55, hıyarda %100 olup, hali hazırda ülkemiz bitki ıslahçıları tarafından geliştirilen pek çok çeşitli dünyanın pek çok bölgesine ihraç edilmektedir.

Zor şartlar altında sessiz sedasız bunca büyük işleri başaran ülkemiz bitki ıslahçılarının sesinin daha çok duyulması, toplumda zannedilenin aksine, tohum ve tohumculukta çok ciddi mesafeler kat ettiğimizin bilinmesine katkı sağlamak üzere kutlanmasına karar verilen 11 MAYIS BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ’ nün ülkemize ve insanlığa hayırlı olmasını diler, bundan sonraki kutlamalarımızda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Düzenleme Komitesi Adına

Dr. Vehbi ESER

Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

KUTLAMA PROGRAMININ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN