TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Çeltik Çalıştayı Gerçekleştirildi!

Çeltik Çalıştayı Gerçekleştirildi!

14-15 Eylül 2012 tarihlerinde  Alt Birliğimiz  ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü  Müdürlüğü tarafından düzenlenen Çeltik Çalıştayı gerçekleştirildi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen olan  çalıştayda  Edirne Valisi Hasan Duruer, Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı  Doç.Dr.Seydi Ahmet Bağcı , Edirne Milletvekilleri Recep Gürkan  ve  Kemal Değirmendereli , ABD, Rusya, İtalya, Avustralya ve Güney Kore’den   konu ile ilgili  yetkililer  ve araştırmacılar  ile  çalıştayı destekleyen kurum ve kuruluşların yönetici ve başkanları bulundu. Yoğun ilgi gören ve 2 gün süren çalıştayın ilk günü yerli ve yabancı katılımcılar tarafından konu  ile ilgili bildiriler sunuldu.

Çalıştayın açılış konuşmasını  Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Necmi Beşer yaptı. Beşer , ‘’ Çeltik üretiminin Türkiye'de 1990 yılından sonra artış trendi gösterdiğini’’ ifade ederek, "Pirinçte ülkemizin kendi kendine yeterliliği 2000 yılında yüzde 41 iken bu oran 2011 yılında yüzde 90'ların üzerine çıkmıştır. Son yıllarda üretim artışı nedeniyle ithalat oranı düşmektedir. Üretim artışı bakanlığımızın desteklemeleri sonucu olan ekiliş alanı artışı ve birim alandan olan verim artışından kaynaklanmaktadır. Birim alanda verim artışı 2000 yılından 2010 yılına kadar yüzde 44 olmuştur" dedi.

Daha sonra  Bitki Islahçıları Alt Birliği’ni  temsilen bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı  Doç. Dr. S. Ahmet Bağcı ise tohumculukta dışarıya bağımlı kalmamak adına bitki ıslahının önemine değinerek , Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) ve çalışmaları hakkında kısa bilgi sundu. Bitki Islahçıları Alt Birliği’nin yaptığı faaliyetlerden Bitki Islahı Kursları , Bitki Islahçıları Günü kutlamaları, yayın,toplantı ve tanıtım   çalışmaları gibi tek başına veya  sektörde faaliyette bulunan diğer kurum ve kuruluşlarla ortak düzenlenen ve Ülkemiz tarımının gelişimi açısından son derece önem arz eden BİSAB’ın  faaliyetlerinden kısaca bahsettiği konuşmasında   sektörün yoğun talebi ve bu alanda mevcut açığı gidermek üzere düzenlenen Bitki Islahı Kursları ile ilgili çalışmalara ve önemine özellikle  vurgu yaptı.  ‘’ Geleneksel hale gelen yüzyıl çalıştayları kapsamında  melez mısır  konusunda yapılan ilk çalıştayı  müteakip yine ülkemiz için önemli bir bitki türüne  yönelik  bu çalıştayın  düzenlenmesini  vazife bildiklerini  ‘’ belirten  Bağcı, ‘’bundan sonraki yıllarda da  Ülkemiz  için önemli ve asırlık geçmişi olan diğer bitki türlerindeki  gelişmelerinin ele alındığı çalıştaylar düzenlemeye devam edeceklerini’’ kaydetti.

Son olarak Edirne Valisi Hasan Duruer yaptığı konuşmada ‘’ Gerek  çeltik üretimi gerekse araştırmaları konusunda gelinen noktanın gurur verici olduğunu kaydeden Vali Duruer devamında son dönemde uygulanan politikalar sayesinde çeltik üretiminde artışlar yaşandığının kaydedildiğini, Edirne'deki çeltik üretiminin, Türkiye'nin çeltik ihtiyacının yüzde 50'sini karşıladığını söyledi. Bu çalıştay dünyadaki gelişmeleri takip açısından da önem arz etmektedir’’ dedi.

Açılış konuşmalarına müteakip  İtalya, ABD, Rusya, Avustralya ve Güney Kore'den gelen akademisyenlerin, ülkelerinde çeltik üretim teknolojilerini anlattığı oturumlarla çalıştaya devam edildi. Öğleden sonraki oturumlarda Ülkemizin farklı bölgelerinden araştırmacı ve sektörde  ilgili çalışma ve sorunların işlendiği  diğer taraflar bildiriler sundular. Günün sonunda  3 ayrı çalışma grupları oluşturularak (AR-GE, KALİTE ve YETİŞTİRME TEKNİKLERİ) sunulan bildiriler yönünde çeltik konusunda sorunları ve çözüm önerileri rapor haline getirildi.

Çalıştayın 2. Günü ise Trakya Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde tarla günü düzenlenerek Enstitüsü ’nün geliştirdiği  yeni çeşitler tanıtıldı. Daha sonra konuşmak üzere kürsüye Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç Dr. Masum Burak  çıktı. Doç. Dr. Burak ‘’Ülkemizde son yıllarda yeni bitki çeşitlerinin  geliştirilmesinde önemli başarılar elde edildiğini, araştırma enstitülerinin özverili  çalışmalarından gurur duyduğunu ve çeltik konusunda dünyanın ilk 5 ülkesi arasında bulunduğumuzu’’ dile getirdi.

Tarla Gününe   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Mehmet  Mehdi Eker de katıldı. Konuşmasının başında ‘’ çalıştayın öneminden ve Ülkemizde son 10 yılda çeltikte meydana gelen gelişmelerden ‘’bahseden  Bakan Eker, üreticinin merakla beklediği   çeltik  müdahale alım fiyatını burada açıkladı. ‘’Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik ton fiyatını 1165 liradan alacağını ‘’kaydeden  Bakan Mehdi Eker, ‘’bu yıl yeni bir uygulama ile ilk kez tüccar ve şirketlerden de TMO'nun çeltik alacağını, ürününü anlaşmalı bankalardan alınan ürün kartı ile teslim edenlere, 30 gün yerine 10 gün içerisinde ödeme yapılacağını ‘’ açıkladı.

Günün sonunda Trakya Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün deneme alanları gezilerek yeni çeltik çeşitlerinden yapılan pilavlar gelen misafirlere ikram edildikten sonra çeltik çalıştayı sona erdi.