2020 YILI BİTKİ ISLAHI KURSU BAŞLADI

2020 YILI BİTKİ ISLAHI KURSU BAŞLADI

 

2020 YILI BİTKİ ISLAHI KURSU BAŞLADI

Bitki Islahçıları Alt Birliği tarafından düzenlenen 2020 yılı BİTKİ ISLAHI KURSU 03 Şubat 2020 tarihinde Porto Bello Hotel / Antalya’da başlamıştır.

 

Bitki Islahçıları Alt Birliği tarafından düzenlenen 2020 yılı BİTKİ ISLAHI KURSU 03 Şubat 2020 tarihinde Porto Bello Hotel – Antalya’da başlamıştır. Açılış konuşmalarını Alt Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi ESER ve Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş AKÇAN’nın  kursiyerlere hoş geldiniz konuşması ve bitki ıslahının ve yerel çeşit geliştirmenin ülkemiz için önemi ve dışa bağımlılığın azaltılması açısından Ülke ekonomisine katkısını söyledikten sonra BİSAB ve TÜRKTOB’un  faaliyetlerini kısaca tanıttılar.

 

Başkanımız Dr. Vehbi ESER açılış konuşmalarından sonra “Islah nedir, Bitki Islahına Giriş ve ıslahta işbirlikleri ve önemi” konulu ders ile devam etmiştir. Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Oğuz BİLGİN ise kursun 1. ve 2. Günü öğleye kadar olan bölümde; Bitkilerde Döllenme Biyolojisi /  Genetik Bilgiden Fenotipe, Genetik Varyasyon, Kalitatif ve Kantitatif Karakterler, Kalıtım Derecesi ve Seleksiyon konularında verdiği derslerle devam etmiştir.

 

13 gün devam edecek Teorik Kursun ilk haftasında Genel Bitki Islahı, Bitki Fizyolojisi, Hastalıklar ve İstatistik konularında temel bilgiler verilecektir.

 

Kursun 2. Haftasında ise Tarla Bitkileri Islahı ve Sebze ıslahı olarak kurs 2 ayrı sınıfta devam edecektir.

 

Bu yılki BİTKİ ISLAHI Kursuna katılan 34 kursiyere, 34 Akademisyen ve uzman araştırıcı eğitici olarak katılarak ders verecektir. Kurs ile ilgili detay bilgi web sayfamızda bulunmaktadır.

 

ü