11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Kutlandı.

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Kutlandı.

Alt Birliğimiz (BİSAB) tarafından her yıl düzenlenen 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Ankara’da yapılan program ve uluslararası katılımlı panelle kutlandı.

Bu yıl ki ana teması ”Bitki Islahı’na Genç Bakış” olarak belirlenen Bitki Islahçıları Günü’ne, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, ülkemizin değişik yörelerinden 14 üniversitenin Ziraat Fakültelerinden 45 öğrenci, fakülte yöneticileri ve öğretim üyelerinin yanı sıra, kamu ve özel sektörden tohumculuk ve bitki ıslahı ile ilgili sektör temsilcileri katıldı.

11mayıs bagcıa

AB Başkanı Doç.Dr.S.Ahmet Bağcı, Nobel Ödüllü Bitki Islahçısı Norman Borlaug’un ” Tarlalarınızı ekin aksi takdirde dünyada barış olmaz” sözüyle başladığı açılış konuşmasında 2050 yılında dünya nüfusunun 9.1 milyar olmasının beklendiğini ancak ekilebilir tarım arazisi varlığının bugün kü değerini ancak koruyabileceğini ifade etti. Nüfus artışı ile besin maddeleri üretimi arasındaki dengenin kurulması için ilk akla gelenin insan ve hayvan beslenmesinde en önemli paya sahip olan bitkisel üretimin artırılması olduğunu söyleyen Bağcı, bitkisel üretimin artırılmasında da en etkili faktörün daha verimli ve daha kaliteli çeşitler olduğunu dolayısı ile sertifikalı tohumluk üretimi ve kullanımının çok önemli olduğunu kaydetti.

Teknolojik ve stratejik bir çıktı olan çeşidin, bitki ıslahı çalışmasının son ürünü ve birim alandan yüksek verim elde etmenin temel unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Bağcı, bitki ıslahının insanoğlunun ihtiyacı doğrultusunda herhangi bir bitki türünde istenilen özellikleri elde etme sanat ve bilimi olduğunu söyledi.

Türkiye’de yürütülen bitki ıslahı çalışmaları çerçevesinde pek çok bitki grubunda çok sayıda çeşidin tescil edildiğini ifade eden Doç.Dr.Bağcı, ”Ülkemiz ıslahçıları tarafından geliştirilen buğday ve arpa çeşitlerinin üretimdeki oranı yüzde 95, çeltik, nohut ve mercimekte yüzde 10, serada yetişen biber, badem ve hıyarda yüzde 85, sera domatesinde yüzde 35, tarla domatesinde yüzde 50, patlıcanda yüzde 55, tarlada yetişen hıyarda yüzde 100 olup, hali hazırda ülkemiz bitki ıslahçıları tarafından geliştirilen pek çok çeşit ihraç edilmektedir” şeklinde konuştu.

Islah çalışmalarının geliştirilmesi ve desteklenmesi gerektiğine, bitki ıslahının tarımsal üretimin en stratejik konusu olduğuna değinen BİSAB Başkanı Bağcı, ”Tekniklerin ve ihtiyaçların sürekli geliştiği ve değiştiği dünyamızda gerek ülkemizin ve bölgemizin ihtiyaçlarına çözüm üretirken aynı zamanda sektör olarak dünyadaki rekabetçi ortamda yerimizi almak için sürekli yeni araştırmalar ve çalışmalar yapmak zorundayız” dedi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer ise yaptığı konuşmada tohumculuk sektörü hakkında bilgiler verdi; ”2013 yılı toplam sertifikalı tohumluk üretimimiz 742 Bin Ton’a ulaşmıştır. Bu miktar bir önceki yıl toplamı olan 647 bin ton’a göre yaklaşık % 15’lik bir artış demektir.Bu artış hızı ile devam edersek 3 yıl içinde 1 Milyon Ton Sertifikalı Tohum üretimi hedefine ulaşacağız. Son 12 yılda tohumluk üretimimiz yüzde 411 artmıştır. Bugün sektörümüzün işlem hacmi 1 milyar dolara yaklaşmıştır. Tescil edilen çeşit sayımız her yıl artmaktadır. 70 ülkeye tohumluk ihraç ediyoruz ve miktar olarak ihracatımız ithalatımızı geçmiştir. Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasındadır, hedefimiz ilk 3’e girmektir.” şeklinde konuşan Gençer, ”Bu başarıların mimarlarından olan bitki ıslahçılarını kutluyorum” dedi.

Bitki sınai mülkiyet hakları doğrultusunda önemli iki konuya özel bir önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken TÜRKTOB Başkanı Gençer, ”Bunlardan ilki kuşkusuz, yenilik veya buluşu yapan araştırıcı veya girişimciye  -bu uğurda sarf ettiği emek ve yaptığı harcamaları karşılayacak ve AR-GE alanında yeni yatırımlar yapmasını teşvik edecek ölçüde- bir maddi ödül sağlanmasıdır. Bu konu yenilik, icat, buluş ve mevcudu geliştirme için maddi güç ve motivasyon oluşturmak için son derece önemlidir. Dikkate alınması gereken ikinci önemli husus ise önceki ıslah çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan yeni çeşitler veya yeni genetik materyallere başka ıslahçılar tarafından erişim sağlanmasına izin verilmesidir. Bu bağlamda ‘ıslahçı hakkı’ kadar ‘ıslahçı istisnası’ da önem arz etmektedir” dedi.

”Türkiye’de özel şirketlerin tohumculuk sektörüne girmesi, 1980’lerin ortasından itibaren gündeme gelmeye başlamıştır. Buna karşılık, bazı özel şirketlerin kendi bitki ıslah ve çeşit geliştirme programlarını uygulamaya koyması ise ülkemiz için ancak çok daha sonraları mümkün olabilmiştir. Bununla beraber özel tohumculuk şirketleri AR-GE ve çeşit geliştirmenin önemini idrak etmiş ve harekete geçmiştir” şeklinde konuşan TÜRKTOB Başkanı Gençer, ” Ancak istediğimiz sayıda bitki ıslahçısı bulamıyoruz. 600’u aşkın firmamız var. Bunlardan 130’u özel sektör araştırma kuruluşu statüsünde. Diğer firmalarımızda Ar-Ge ve Islah çalışmaları yapmak üzereler. Bu nedenle çok sayıda bitki ıslahçısına ihtiyacımız var. Firmalar arasındaki ıslahçı transfer ile amacımıza ulaşamayız” uyarsısında bulundu.

Son olarak söz alan Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Dr.Ali Osman Sarı, ” 11 Mayıs artık ‘Dünya Bitki Islahçıları Günü’ olsun, bunun yasal çalışmasını hep birlikte yapalım”önerisinde bulunarak başladığı konuşması şöyle sürdürdü; ”Islahta hem bilim, hem sanat vardır. Bitki ıslahı en kutsal ve en zevkli işlerden biridir. Genç arkadaşlarıma sesleniyorum; Lütfen sabırlı olun, sakın vazgeçmeyin.”

Yapılan yasal düzenlemelere de değinen Dr. Ali Osman Sarı, yasal düzenlemelerden sonra tescil edilen çeşitlerin sayısının ve kullanım oranlarının arttığına, bu artışta üreticilerimize verilen desteklerin payının da büyük olduğuna dikkat çekti.

Dr. Sarı ayrıca, firmaların yetişmiş ıslahçı bulmakta yaşadıkları sorunların çözümü için Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün üzerine düşeni yapacağını kaydetti.  

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü, Türk bitki ıslahına emek veren kişi ve kuruluşlara plaket ve ödül verilmesi ile devam etti. Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TÜRKTOB Hakem Kurulu Başkanı Doç.Dr.Ahmet Tamkoç, Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü Teknik Koordinatörü Dr. Aydan Ottekin, Tareks Genel Müdür Yardımcısı Kamil Yılmaz, TAREKS AŞ. adına Genel Müdür Burhanettin Topsakal, Polen Tohumculuk adına Mehmet Özüstün, Petektar Tohumculuk adına Büşra Yapıcı bu kapsamda plaket aldı.

Sabancı ve Nebraska Üniversiteleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Budak başkanlığında gerçekleşen  ”Bitki Islahına Genç Bakış” ana temalı panelde, Macaristan Bilimler Akademisnden Miko Peter, Hollanda Wageningen Üniversitesinden Marcela Viquez Zamora, Petektar Tohumculuktan Büşra Yapıcı ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Mehmet Erdoğmuş, genç ıslahçılarla bir araya geldi ve deneyimlerini paylaştı.

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü, panelistlere ve 14 üniversiteden katılan akademisyen ve öğrencilere ödüller verilmesi ile son buldu.  (Tarim2023.com/Özel)

 

11 mayıs topluluk

11 mayıs topluluk-2

11 mayıs v.eser

11 mayıs ödül

11 mayıs yıldırıay bey ödül

11 mayıs ödül-2

11 mayıs t.

11mayıs büşra hnm ödül

11mayıs kamil bye

DSC_4942

DSC_5657

 

DSC_5594

DSC_5637

DSC_5715

 

DSC_5680

DSC_5756

DSC_5776