TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

11 MAYIS BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ

11 MAYIS BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ

 

Alt Birliğimizin tarafından düzenlenen 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü, geniş bir katılımla HİLTON GARDEN INN Hotelde kutlandı. Kutlamalara Bakanlığımız, BÜGEM’den Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, TAGEM den daire Başkanı Gökhan KIZILCI, Alt Birliğimiz üyeleri, Üniversitelerden Öğretim üyeleri, öğrenciler ve  davetliler katılmıştır.

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü,  açış konuşmasında BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi ESER; Dünyada ilk ve tek olarak kutlanan BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ kutlamalarına katılan herkese teşekkür ettikten sonra, Bitki Islahının zor ve zahmetli bir iş olduğunu BİTKİ ISLAHI nın sadece bir meslek olmayıp bir hayat tarzı olduğunu belirterek bu hayat tarzını benimsemeyenlerin meslekte başarılı olamayacaklarını vurguladı. Ülkemizde Bitki Islahı çalışmaları uzun yıllardır yürütülmekte birlikte Bitki Islahçıları organize kendisini temsil eden bir yapıya 2003 yılında Bitki Islahçıları Derneği ile kavuştu. 2008 yılında Tohumculuk Kanunu çıkması ile birlikte Bitki Islahçıları Alt Birliği Kuruldu. O günden bu yana Birlik hayati birçok faaliyette bulundu. Bitki Islahı ve Islahçıların gelişmesi konusunda Amaç Ülkemiz Tohumculuğunun dünyada en üst seviyelerde olmasıdır. Bunun için teknolojinin ve tohumculuk firmalarının kendi çeşitlerinin olmasının önemlidir. Bunun için Islahçıların olmasının gerekli olduğu ve BİSAB’ın amacının Islahçıların yetişmesine katkı sağlamaya çok önem verdiklerini belirtti. Islahçı yetiştirmek çok önemli ve zahmetli bir iştir, tecrübelerimizle nelerin ne zaman yapılması gerektiğinin farkındayız. Genç araştırıcıların yetişmesi için 2010 yılından bu yana Teorik ve pratik kurslar düzenleyerek şimdiye kadar 150 genç kardeşimizin yetişmesine katkıda bulunarak eğitimleri tamamlandı. Bunların çoğu Sektörün içinde faaliyetlerini başarı ile sürdürmektedir, Yönetim Kurulu üyelerimizin üç tanesi de bu kurstan mezun olanlardandır. Bitki Islahçılarının en önemli ihtiyacı bilgiye ulaşmaktır. Bunu sağlamanın en önemli yolarından biride basılı yayınlara erişiyor olmak önem taşımaktadır. Alt Birliğimiz toplamda 4 cilt olacak Tohum ve Tohum Teknoloji kitabının basım işini tamamlamak üzeredir. Sebze Islahı Kitabı üzerinde çalışılmaktadır. Ekin Dergimiz 4. Yayın Yılını tamamlamış ve uluslararası taranır düzeye ulaşmıştır.

Ülkemiz de Bitki ıslahı ve Islahçının toplum nezdinde farkındalığının anlaşılmasında belirli bir yol alındı ancak daha yapılması gereken işler var. Üniversitelerimizde artık bitki ıslahı üzerinde daha fazla duruluyor daha farklı anlaşılıyor, Özel Sektör bitki ıslahına önem veriyor ve yatırımlarını gün geçtikçe daha da artırıyor.

Bitki Islahına katkı veren kuruluş ve ıslahçılara teşvik edici küçük de olsa hediyeler vererek ödüllendiriyoruz.  Bu ödüllerin daha üst düzey ödüller olması yönünde gayretlerimiz de bulunmaktadır.

Tohumculuk Daire Başkanımız Sn. Mehmet SIĞIRCI’da verimlilikte önemli olanın TOHUM olduğunu, iyi tohumunda ıslah çalışmaları sonucunda elde edileceğini bunun için Islahın ne kadar önemli olduğunu belirterek, artan nüfusumuzu doyurmak için verimimizi en az % 10 civarında artırmamız gerektiğini bununda Islahla yetişmiş nitelikli ıslahçılarla olacağını belirtti. Bakanlık olarak bu konuda her türlü desteği verdiklerini ve bundan sonrada AR-GE ve bitki Islahına yapılan desteklerin artarak devam edeceğini belirtti.

TAGEM Bahçe Bitkileri Daire başkanı Sn. Gökhan KIZILCI’da ıslah ve çeşit geliştirmenin önemine değinerek Bakanlığımızın Islaha verdiği desteklerle çeşit geliştirme de belirli mesafenin kat edildiğini vurgulamıştır. Kamu ve Özel Sektördeki Islahçıların nicelik olarak artırılması ve nitelik olarak daha donanımlı daha bilgili ve üst düzeyde olmalarının önemini vurgulamıştır.

Programa Prof. Dr. İsmet BAŞER’in moderatörlüğünde “ Bitki Islahında Uluslararası Alanda Rekabet Gücümüzü Nasıl Yükseltiriz” konulu panelle devam edilmiştir.”

Panele; Prof. Dr. Cengiz TOKER, Prof. Dr. Ruhsar YANMAZ ve Dr. Emine TANRIVER konuşmacı olarak katılmışlardır. Konuşmacılar ayrı ayrı olmak üzere Tarla Bitkilerinde, Bahçe Bitkilerinde ve Meyvede panel konusu ile ilgili görüş ve önerilerini beyan etmişlerdir.

Programın daha sonraki bölümünde Alt Birliğimizin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TÜRKTOB işbirliği içinde, geçtiğimiz yıl başlatılan ve geleneksel hale getirilen, Ziraat Fakültelerinin son sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı ödüllü yarışmanın sonuçlarının açıklanması ile devam etti

Bitki Islahı Çalışmalarında Uluslararası Alanda Rekabet Gücümüzü Nasıl Yükseltiriz”  konulu yarışma da dereceye giren öğrenciler davet edilerek ödülleri verilmiştir.

 

 

Dereceye Girenler

1. Ufuk UĞUR,   Ankara Ü., Zir. Fak., Tarla Bitkileri Bölümü

2. İslam GÖRNÜ, Van Yüzüncü Yıl Ü., Zir Fak.  Biyoteknoloji Böl.

3. Hicran TUNA,  Ankara Ü., Zir. Fak., Tarla Bitkileri Bölümü

Teşvik Ödülleri:

4. Savaş TUZAK, Dicle Ün.  Zir. Fak.       Tarla Bitkileri Bölümü

5. İmran MIHÇI,  19 Mayıs Ün., Zir. Fak.  Bahçe Bitkileri Bölümü

 

ÖDÜLLER:

1. ye para ödülü olarak: 4 bin TL.

2. ye para ödülü olarak: 2 bin TL.

3. ye para ödülü olarak: 1 bin TL. ödül verilmiştir.

Teşvik Ödülleri ise 500,00 TL olmuştur. Dereceye giren tüm öğrencilere ayrıca günün anısına saat ve kalem hediye edilmiştir.

 Programın son Bölümünde ise: Bitki Islahçıları Günü kutlamalarına 11 Üniversiteden davet edilen; Tarla Bitkileri, Bahçe Bitkileri ve Tarımsal Biyoteknoloji bölümleri, bölüm birincisi öğrencileri, öğretim görevlilerine çeşitli ödüllerin verilmesi ile sona ermiştir.  

Katılım sağlayan Üniversiteler:

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi,  

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

Ondokuzmayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

Ömer Halis Demir Ün.  Ziraat Fakültesi,

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi,

 

ÖDÜL VERİLEN KURULUŞLAR:

Trakya Tarım ve Veterinerlik Tic. Ltd. Şti

 Rijk Zwaan Tarım Ticaret Limited Şirketi

 Lider Tohum Üretim ve Pazarlama Ltd. Şti.

 

ÖDÜL VERİLEN ISLAHCILAR:

Dr. Emin DÖNMEZ

Dr.Abdulkadir AYDOĞAN

 Dr. Sinan ZENGİN