TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

11 MAYIS BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

11 MAYIS BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI.

Bu yıl 7.si düzenlenen 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) ve Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte Tekirdağ’da düzenlendi. Büyük bir coşku ve yoğun katılımla ile kutlanan  Bitki Islahçıları Gününün bu yılki  ana teması ‘’Tohumculukta Ar-Ge Çalışmaları’’ oldu.

BiSAB Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Yalçın Kaya, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer ve NKÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu’nun açılış konuşmalarını yaptığı  11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü'ne BİSAB üyeleri ve tohumculuk sektöründen  çok sayıda kuruluş temsilcisinin yanında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bir çok kamu ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ile birlikte, Namık Kemal ,Akdeniz, Eskişehir Osmangazi, Ankara, Ege, On Sekiz Mart,  Şeyh Edebali, Süleyman Demirel,  Düzce Üniversitelerinin Ziraat Fakültelerinden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 '' Heyecan ve azminizi kaybetmeyin''

BİSAB Başkanı Doç.Dr. Yalçın Kaya açılış konuşmasına , BİSAB'ın tohumu geliştirip piyasaya süren, bitki ıslahçılarını içinde barındıran, onların hakkını koruyup, gözeten, ıslahçılar arasında işbirliğini, bilgi ve becerilerini arttırarak, sektörümüzün daha da gelişmesini hedefleyen, yetkilerini yasalardan alan kamusal bir kurum olduğunu bildirdi.

10 Üniversitenin Ziraat Fakültelerinden gelen ıslahçı adayı öğrencilere seslenen BİSAB Başkanı Kaya '' Sizler geleceğin gıda güvenliğinin teminatısınız. Sabır isteyen bir gönül işi olan bitki ıslahı ile uğraşacak, Türkiye'nin en önemli bilim insanlarından olacaksınız. Biz, BİSAB olarak Bitki Islahçıları Gününü sizin heyecanınızı pekiştirmek için düzenliyoruz. ‘’Lütfen heyecanınızı ve azminizi kaybetmeyin'' şeklinde konuştu.   

'' Gündemimizin ilk sırasında bitki ıslahçısı yetiştirmek olmalı''

Ardından söz alan TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer, Tohum üretiminin ıslahla başladığını ve Islah olmadan gıda güvenliğinin ve tarımsal üretimin geleceğinin garanti altında olması çok zor olduğunu ifade eden Gencer, "Bu anlamda biz bitki ıslahçılarının da bu özel günün gerçekten çok önemsiyoruz ve bunun anlamlı bir şekilde kutlanmasının çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum." dedi.

Gençer, ''Uluslararası alanda sektörümüzden daha çok söz ettirmek istiyorsak  olmazsa olmazımız yeni bitki çeşitlerinin geliştirilmesidir, bitki ıslahıdır, ıslahçısıdır. Ne yazık ki; sektörümüzün en zayıf noktasıda budur. Yeterli sayıda ve nitelikli bitki ıslahçısı yetiştirmek öncelikli gündemimiz olmalıdır'' şeklinde konuştu.     

 ‘’Türkiye'nin bitki çeşitliliği özellikle de büyük önem taşıyan tohumculukta yerel çeşitler ve yabani akrabalarının bitki ıslahında kullanılması çalışmaları çok önem arz etmektedir.’’

NKÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu da Türkiye'nin, Avrupa ve Asya arasında hem kültürel hem de doğal bir köprü konumuna sahip olması, iklim ve coğrafi farklılıklar göstermesi nedeniyle zengin bir bitki çeşitliliğine sahip olduğunu belirterek, "Türkiye'nin bitki çeşitliliği özellikle de büyük önem taşıyan tohumculukta yerel çeşitler ve yabani akrabalarının bitki ıslahında kullanılması çalışmaları çok önem arz etmektedir." şeklinde konuştu.

 

Türkiye'nin bugün tarımsal anlamda geçmişe göre daha bilinçli, tohumun önemini kavramada ve bitki ıslahında daha iyi bir noktada yer aldığını ifade eden İstanbulluoğlu, "Ülkemiz doğal kaynakları arasında en başta yer alan tarım, başta insanımızın ve milletimiz olmak üzere devletimizin de yegane kalıcı zenginliği olmakta, bugünümüzün ve yarınımızın teminatı olup bizim güç kaynağımız." ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Fahri Altay başkanlığındaki ‘’Tohumculukta Ar-Ge Çalışmaları’’ konulu panele geçildi.

Panelde, BİSAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser, tohumculuk firmaları temsilcilerinden Akdeniz Tohum Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Kömeağaç ve Smyrna Tohumculuk Genel Müdürü  Mehmet Hüsemoğlu'nun sunumları ile "Tohumculukta Ar-Ge Çalışmaları" konulu panel gerçekleştirildi.

11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü Kutlama programı panelistlere, akademisyenlere ve öğrencilere plaket ve ödüllerinin verilmesi ve ardından toplu halde yenilen yemekle son buldu.  

 11 maysı 2016 ilk

 

11 mayıs 2016 toplu

11 mayıs 2016 yalçın kaya_640x424

11 mayıs 2016 konuşma

11 maysı 2016 arge

11 maysı 2016 arge2

11 maysı 2016 grp

11 maysı 2016 grp2

11 maysı 2016 grp8

 

11 maysı 2016 ödül

11 maysı 2016 ödül2

 

11 maysı 2016 ödül5

11 maysı 2016 ödül6

11 maysı 2016 ödül7

11 maysı 2016 toplu2

11 maysı 2016 toplu3

11 maysı 2016 toplu5