TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

AVRUPA BİTKİ ISLAHI KOLEJİ isimli AB projemiz kabul edildi

AVRUPA BİTKİ ISLAHI KOLEJİ isimli AB projemiz kabul edildi

 

Türkiye dahil 5 ülkenin (Fransa, Belçika, İspanya, İsveç) dahil olduğu yaklaşık 250.000 Euro bütçeli Avrupa ülkeleri arasında Bitki Islahında Master Programı yaptırmayı hedefleyen projemiz, en yüksek puanlardan birini alarak kabul edilmiştir.

Uluslararası düzeyde Bitki Islahçısı yetiştirmek amacıyla 5 Üniversitenin Bitki Islahı konusundaki koordinatörlüğüyle, Avrupa Bitki Islahı Koleji (European Plant Breeding College, EPBC) adı altında ortak master programları oluşturarak Avrupa Birliği fonundan Erasmus+ Strategic Partnership programı kapsamında proje desteği alınmıştır.

Projede ülkesel Proje koordinatörleri olarak Fransa LaSalle Beauvais Enstitüsü’nden Dr Sebastian Rieder (Proje Yürütücüsü) ve Dr Jean-Paul Reynord; Belçika Gent Üniversitesi’nden Dr Wim Hoste; Valencia Politeknik Üniversitesi’nden Jaime Prohens, İsveç Upsala Üniversitesi’nden Dr Anders Kvarnheden ve Ege Üniversitesi’nden Prof Dr Hülya İlbi görev yapacaktır. Ülkemizden projede yer alacak diğer kurumlar Türkiye Bitki Islahçıları Birliği (BİSAB), Trakya Üniversitesi Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi (BISAM) ve Ege Üniversitesi Tohum Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOTEM) olup, yine bu programda yer alacak öğrenciler ülkemizdeki Biyoteknoloji ve Tohum Firmalarında uygulamalı stajlarını yapacaklardır. Projeye Fransa Tohumcular Birliği gibi diğer uluslar arası organizasyonlar da destek vermektedir.