TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

YERLİ TÜRK ERİK CEMRE DÜNYA PAZARINDA

İlk Türk Japon Erik Çeşidi  PRUNUMCEMRE®  Sertifikalı olarak üretilmeye başladı.

 

Yerli Türk Erik Cemre dünya pazarında

 

Beta-ARGE ekibi zoru başardı

 

ADANA-  Erkenci Japon grubu erik çeşitleri arasında muhteşem albenisi ve yüksek kalitesiyle rakipsiz ve meyve ihracatçıları tarafından oldukça yoğun talep gören PRUNUMCEMRE®’nin; Türkiye’de üretim hakkı Elma; Verben ve Bantes Tarım’a verildi.

Beta Ar-Ge ekibi tarafından ıslah edilen Japon erik  PRUNUMCEMRE® çıktığı dönemde rakiplerine göre; antioksidant içeriği, albeni, renk, tat ve irilik gibi kalite kriterlerinin çok yüksek olmasının yanında; erkenci ve verimli bir çeşit olarak biliniyor. Islah ettikleri yeni çeşitlerin, dünya meyve pazarını yönlendireceği hedefi ve azmiyle “Geleceğin Meyveleri Projesi” kapsamında Beta Fidan ıslah ettiği rakipsiz muhteşem erik çeşidi PRUNUMCEMRE®  Türk ve dünya meyvecilik sektörüyle tanıştırdı.

 Beta AR-GE Müdürü Ziraat Mühendisi Dr. Emine Tanrıver, Cemre’nin rengiyle tadıyla rakipsiz muhteşem bir meyve olduğunu söyledi. Tanrıver; “Son yıllarda dikimi ve tüketimi artan Japon grubu erikler Akdeniz ve Ege bölgesinde kendisine dikim ve yayılma alanı bulmaktadır. Geniş çeşit yelpazesi ile Mayıs-Ekim ayları arasında üretimi yapılabilmekte ve pazara sunulmaktadır. Ülkemizde üretilen Japon erik çeşitleri iç pazardan daha çok ihracata gönderilmektedir” dedi.

 

JAPON ERİK DÜNYA PAZARINDA ÇOK YÜKSEK TALEP GÖRÜYOR

Japon eriklerin özellikle Rusya, Dubai, Arabistan ve Mısır gibi ülkelerin meyve pazarında çok yüksek talep gördüğüne dikkat çeken Dr. Emine Tanrıver,  şöyle devam etti

“Ayrıca Eylül-Ekim aylarında hasat edilen Japon erik çeşitleri; soğuk hava deposunda 60-120 gün boyunca muhafaza edilerek kış aylarında iyi fiyatlara pazarlanabilmektedir. Beta Fidancılık Ar-Ge ekibi, kendi gen kaynaklarını, kalite kriterleri yüksek ticari çeşitlerle birleştirerek, yüksek pazar değerine sahip, olumsuz toprak ve iklim koşullarına dayanıklı  yeni çeşit ve anaç ıslah programları ile Türk ve Dünya Meyvecilik Sektörüne  yön vermeye devam ediyor. PRUNUMCEMRE®  erkenci Japon grubu erik çeşitleri arasında muhteşem albenisi, yüksek kalitesiyle, rakipsizdir ve meyve ihracatçıları tarafından oldukça yoğun talep görmektedir. Beta Fidancılık tarafından 1 ve 3 nolu damızlık parselleri kurulmuş olan PRUNUMCEMRE®  mavi etiketli sertifikalıolarak; Türkiye yetkili üreticileri; Elma Tarım, Verven Tarım ve Bantes Tarım şirketleri tarafından üretilmektedir.”

Bu arada Türkiye’nin üç büyük firması olan Elma; Verben ve Bantes Tarım cemrenin üretim hakkının kendilerine verilmesinden mutluluk duyduklarını belirterek Beta yetkililerine teşekkür ettiler.  

cemre Dr.Emine Tanrıver_640x355

cemre Erik_640x427

cemre-Japon Erik20150824-WA0003_640x426

Cemre_640x426