TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

DR.VEHBİ ESER TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİNDE KONFERANS VERDİ

ve5_362x480_1 

 

 

 

           Alt Birliğimiz Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser  22 Ekim 2014 Çarşamba günü Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi  Bitki Islah Topluluğu tarafından organize edilen konferansta “Bitki Islahındaki Gelişmeler” konusunda Fakülte mensuplarına ve öğrencilere bilgiler verdi.

 

            Konferansa Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, öğretim üyeleri ile Fakülte öğrencileri katıldılar.

İlk konuşmayı Bitki Islaha Topluluğu akademik sorumlusu Prof.Dr. İsmet Başer gerçekleştirdi. Başer “Bu topluluğun ikinci organizasyonu, yine değerli bir konuğumuzu ağırlıyoruz. Ülkemizde ve dünyada bitki ıslahı konusunda çok önemli ve hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu konferans ile bizler ve öğrencilerimiz önemli bilgilere sahip olacağımızdan eminim” ifadelerini kullandı.

 

              Daha sonra söz alan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu “Fakültemiz öğrencilerinin yoğun olarak katıldıkları ve görev aldıkları topluluklar önemli etkinliklere imza atmaktadırlar. Bu topluluklardan biri de Bitki Islaha Topluluğudur. Sayın Dr. Vehbi Eser Atatürk Ziraat Fakültesinden sınıf arkadaşımdır. Öğrenciliğimizden tanışırız. Kendisi bitki ıslahı konusunda önemli çalışmalarda bulunmuş ve görevler almıştır. Kendilerine Fakültemiz adına sizlerin de huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı..

 

                Dr. Vehbi Eser, konferansında genel olarak bitki ıslahının ne olduğu ve bitki ıslahının hangi konuları içerdiğini  anlattığı konferansta  özellikle genetik kaynakların ve varyasyonun bitki ıslahçıları için önemi vurguladı. Dr.Eser devamla “Bitki genetik kaynakları yönünden ülkemizin oldukça zengin bir varyasyona sahip olduğu bu varyasyonun muhakkak korunması gerektiğini belirterek özellikle yerli tohumculuk firmalarının gelişimi için bu varyasyon kaynaklarının öneminin büyük olduğunu ve bunların ıslahta daha etkin kullanılması gerektiğini” vurguladığı konuşmasında ayrıca “Ülkemizde çıkarılan tohumculuk ve ıslahçı hakları yasası ile bitki ıslahına önemli katkılar sağlandığını”  belirtti.

                 Yaklaşık 150 dakika süren konferansın son bölümünde Dr.Vehbi ESER,  “ bitki ıslahının ve bunun çıktısı olan tohumculuk sektörünün dünyada oldukça büyük bir ticari potansiyel olduğunu, özellikle büyük tohumculuk firmaların bazı olayları düzenleyerek olanakları kendi çıkarları için kullandıkları net olarak vurguladığı  konferansta  bitki ıslahı konusunda detaylı ve son doyurucu bilgiler verdi.  Konferans sonunda, Fakülte Dekanlığı ve öğrencileri adına Tarla Bitkileri Bölümüm öğretim üyeleri Dr.ESER’e plaket ve çiçek takdiminde bulundular.

 

ve3_640x426

 ve4_555x480