TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

RUSYA TOHUMCULUK HEYETİ BİSAB’DA…

              RUSYA    TOHUMCULUK    HEYETİ  BİSAB’DA…

            Rusya Federasyonu Tohumculuk Sektörünün önemli temsilcilerinden  Ulusal Mısır ve Ayçiçeği Tohum  Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı MİKHAİL SAMUS ,  Agroplazma  Tohumculuk Şirketi  Müdürü     NİKOLAİ BANKO,  Otbar  Tohumculuk Şirketi  Müdürü RASUL KNYAZEV ,   Kubanzerno  Tohumculuk Şirketinden    Mısır Islahçıları  ANATOLY SUPRUNOV  ve  ROMA LASKİN  ile Agroplazma Tohumculuk Şirketi  uluslararası ilişkiler yetkilisi  ESENİA  DİACHENKO   Alt Birliğimizi ziyaret etti.

            Ziyarette  BİSAB  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı   Dr. Vehbi ESER , Yönetim Kurulu  Üyesi  Kamil YILMAZ ile Genel Sekreter Mustafa AKIN  ve            Alt Birliğimiz Yönetim Kurulu Eski Üyelerinden TSÜAB Yönetim Kurulu üyesi Dr.Ali ÜSTÜN  hazır bulundular. Dr. Vehbi ESER   konuklara BİSAB  ve Türkiye’deki Bitki Islahı ve Tohumculuk Sektörü hakkında bilgiler vererek ziyaretten duydukları memnuniyeti belirttiği konuşmasının sonunda “bu ziyaretin BİSAB ile Rusya bitki ıslahı ve tohumculuk sektörü arasında ilerde yapılacak ortak çalışmalar ve işbirliği açısından son derece önemli olduğunu” vurguladı. Dr. ESER, BİSAB olarak “ birçok  uluslararası  kuruluşla eğitim, genetik materyal değişimi ve teknoloji transferi gibi ülkemiz bitki ıslahı ve tohumculuğunun gelişimine yönelik  konularda işbirliği çalışmaları başlattıklarını,  üyelerinin uluslararası alanda  tanıtımını sağlayıp  başarılarını artıracak ortak projelere  imza attıklarını, Rusya Bitki Islahı ve Tohumculuk sektörü ile de işbirliğine açık olduklarını” belirtti.   

           Oldukça samimi bir havada ve karşılıklı sohbet şeklinde geçen ziyarette heyet üyelerine ayrıca Yönetim Kurulu Üyemiz Kamil YILMAZ  “Türkiye’deki Tohum Tescil ve Sertifikasyonu Sistemi”, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Dairesi Başkanlığı uzmanlarından İlknur YALVAÇ ise “Türkiye’de Bitki Çeşit Koruma Sistemi” uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgiler verdiler.

            Rusya tohumculuk  sektöründe önemli mevkilerde  bulunan konuklar adına  konuşan Ulusal Mısır ve Ayçiçeği Tohum  Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı MİKHAİL SAMUS  ise  “ son derece verimli geçen bu  ziyaretten duydukları memnuniyeti vurgulayarak,   bitki ıslahı ve tohumculuk mevzuatının geliştirilmesi alanlarında işbirliğini artırmak  ve  ortak projeler yürütmek amacıyla yakın bir gelecekte  BİSAB  heyetini ülkelerinde ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını” ifade etti.

                Toplantı sonunda BİSAB heyetinin 2014 yılı Kasım ayı içerisinde Rusya’ya bahsedilen amaçlara yönelik bir ziyaret yapması konusunda mutabakat sağlandı.DSCN5487_640x480

DSCN5486_640x480

DSCN5484_640x480

DSCN5478_640x480

DSCN5483_640x480

DSCN5475_640x480