TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÜLKE TOHUMCULUĞUNDA BİR İLK.

ÜLKE TOHUMCULUĞUNDA BİR İLK.

BİSAB, MACARİSTAN BUĞDAY VE MISIR ÇEŞİT VE HATLARINI TÜRK TOHUMCULUĞUNUN HİZMETİNE SUNUYOR.

BİSAB, ülkemiz tohumculuk sektörünün gelişimine katkı sağlamak için ve özellikle de yerli şirketlerimizin çeşit ihtiyaçlarının karşılanması konusunda önemli bir adım attı.

Ülkemizin ve tohumculuk sektörünün iki önemli ürünü olan buğday ve mısırda yeni imkanlar ülkemiz tohumculuk şirketlerinin hizmetine sunuluyor.

Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Heyeti, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi ESER başkanlığında 24-26 Haziran tarihleri arasından Macaristan'daydı. 

Yoğun bir program yürüten BİSAB heyeti ilk olarak, Macaristan Bilimler Akademisi Martonvaşar Tarımsal Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti.  

İki kurum adına, Dr. Vehbi ESER ve Martonvaşar Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Zoltan BEDO arasında  çeşit ve hatların karşılıklı test edilmesi ve değişimi, ortak ıslah programları yürütülmesi, ortak bitki ıslahı eğitimlerinin yapılması ve üçüncü ülkelerde çeşitlerin ortak pazarlanması konularını kapsayan bir çerçeve anlaşma imzalandı.

Dr. Vehbi Eser; ''Pek çok ilki barındıran bu anlaşma tohumculuk sektörüne, bitki ıslahına ve ıslahçısına büyük katkılar sağlayacak.''

Söz konusu çerçeve anlaşma ile ilgili bilgi veren BİSAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser, ''üyelere yönelik büyük bir hizmete imza attık'' ifadesini kullandı.

Anlaşmanın kapsamı kısaca şöyle;

1. Genetik materyalin  karşılıklı olarak  test  edilmesi  ve değişimi

Martonvaşar Tarımsal Araraştırma Enstitüsünce geliştirilmiş çeşit ve çeşit adayları ile farklı kademelerdeki genetik  materyal   ülkemizde farklı  lokasyonlarda  kurulan denemelerde , BİSAB  üyelerinin  gözlemlerine  sunulacak olup  yapılan talep ve  değerlendirmeler sonucu bu çeşitlerin  tescil işlemleri  ve üretim izinleri alındıktan sonra  ihale veya benzeri  yöntemlerle  BİSAB  üyelerinin  hizmetine sunulacaktır. BİSAB  üyelerince sağlanacak genetik materyal de Martonvaşar  Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nce  denendikten sonra   talep edilenler   yine BİSAB  koordinasyonunda  yapılan anlaşmayla  ilgili enstitüye verilecektir.

2. Ortak ıslah programları yürütülmesi

Yapılacak ayrı bir anlaşma ile  Martonvaşar  Tarımsal Araştırma  Enstitüsü ve BİSAB tarafından sağlanacak farklı türlere ait   genetik materyaller ile belirli  amaç ve lokasyonlara yönelik  projeli  ortak çeşit geliştirme çalışmalarına   başlanacaktır.                          

3. Ortak bitki ıslahı eğitimleri yürütülmesi

Bitki Islahçıları Alt Birliği’nce dört yıldır yürütülmekte olan Bitki Islahı Kurslarının   öncelikli olarak teorik eğitim  kısmında  Martonvaşar  Tarımsal Araştırma Enstitüsü  uzmanlarının   görev alması  ile talep eden kursiyerlerin  uygulama eğitimlerinin belirli bir süresinin ilgili enstitüde  yapılması amaçlanmaktadır. Anlaşma ile ayrıca bu kursların  bölgeselve küresel düzeyde düzenlenmesi de hedeflenmektedir.

4. Martonvaşar Tarımsal Araştırma Enstitüsü  çeşitlerinin üçüncü ülkelerde tanıtım ve  dağıtımının BİSAB tarafından sağlanması

 Yapılacak anlaşma ile ilgili enstitünün geliştirmiş olduğu çeşitlerin  Türkiye’ye komşu bölge ülkeler ve ECOSA  üyesi ülkelerde tanıtım ve pazarlanmasında BİSAB’ın  yetkili olması amaçlanmaktadır.

BİSAB Heyetinin Macaristan ziyareti kapsamında Macaristan Tohumcular Birliği (Vetomagtermektanacs ) ve  Macaristan Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Kurumuda ( National Food Chain Safety Office ) ziyaret edilerek yetkililerden çalışmaları hakkında bilgi alındı. BİSAB  ve Türkiye’deki Tohumculuk faaliyetleri hakkında  ilgililere bilgi sunuldu.

BİSAB Heyetinde, Yönetim Kurulu Üyeleri Kamil YILMAZ  ve Miktat OLGUN  ile Genel Sekreter  Mustafa AKIN'da hazır bulundu.

Anlaşma Detayı İçin Tıklayınız

macar._640x480

macc_640x480

mac7_640x480