TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BİSAB ULUSLARARASI BİR ORGANİZASYONU DAHA TAMAMLADI...

BİSAB  ULUSLARARASI BİR ORGANİZASYONU DAHA TAMAMLADI...

PANEL : ‘’Türkiye’de ve Avrupa’da Çeşit Koruma ve Bitki Islahçı Hakları Sitemleri Uygulamaları’’

             Alt Birliğimizce  26 Nisan 2014  tarihinde Antalya’da ‘’Türkiye’de ve Avrupa’da Çeşit Koruma ve Bitki Islahçı Hakları Sitemleri Uygulamaları’’ konulu uluslararası panel düzenledi. Panele Alt Birliğimiz üyelerinin yanısıra Türkiye Tohumcular Birliği ve diğer Alt Birliklerden yetkililer ile  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve üniversitelerden ilgililer katıldılar.

            Panelin açılışında konuşan Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Seydi Ahmet Bağcı, bitki ıslahçılarının dünya barışına katkı sağladığını vurguladı. Herkesin sağlıklı bitkisel ve hayvansal ürünlere ulaşmasının dünya gündeminin başat konusu olduğunu ancak ıslahçıların yaptığı çalışmaların genellikle gündeme gelmediğini ifade eden Doç.Dr. Bağcı, uzun soluklu bir uğraş olan bitki ıslahının sonucunda elde edilen yeni çeşitlerin ve ıslahçıların haklarının korunmasının çok önemli olduğunu söyledi. Bağcı açıklamalarını şöyle sürdürdü: ‘’Koruma altına alınan çeşitlerin takibinin ve çeşit sahiplerinin haklarının korunmasının daha etkin olarak sağlanması için 5042 ve 5553 sayılı kanunlarda hangi değişiklikler olabilir, BİSAB olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile neler yapabiliriz sorularının cevaplarını arıyoruz. Dünya’da ve özellikle Avrupa’da daha önce kurulan sistemleri ve konuda yapılan çalışmaları, örnekleri takip ediyoruz.’’

            Daha sonra konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ali Osman Sarı ise yaptığı konuşmada, Türkiye’de tohumculuk sektörünün geldiği nokta, panelin konuları ile ilgili yasal mevzuat, uygulamalar ve verilen destekler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

            Alt Birliğimiz Üyelerinden Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Eski Müdürü ve TAREKS Genel Müdür Yardımcısı Kamil YILMAZ’ın yönettiği panelde Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü  Dr. Mevlüt Şahin, ‘ Türkiye’de Kamuda Islahçı Hakları Uygulamaları’, BÜGEM Tohumculuk Dairesi Başkanlığından Ziraat Mühendisi İlknur YALVAÇ, ‘Türkiye’deki Bitki Islahçı Hakları Mevcut Durumu’ konularında sunum yaptılar. Daha sonra  Almanya Federal Bitki Çeşit Ofisi (BSA) Temsilcisi Friedhilde Trautwein ve  Hollanda’da faaliyetlerini sürdüren - ıslahçı haklarını koruyan özel kuruluş - statüsündeki  Breeders Trust’un Genel Direktörü Geer Staring katılımcılara kendi ülkelerindeki uygulamalar hakkında bilgi sundu.    

              Katılımcıların son derece ilgi ile takip ettikleri toplantıda  panelistler   gelen sorulara  ayrıntılı olarak cevaplar verdiler. Panel, plaket töreni ile sona erdi.

Genel-2

3lü-panel

Bağcı-Kürsü

Mevlüt-Şahin

Yabancı-Kadın

Yabancı-Erkek

bağcı-mevlüt

Ali-Osman-Sarı

yalvaç-bayram-özdemir

A.Bilgin

 

Yalvaç

soru-bağcı

Genel-3