TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

2014 yılı Bitki Islahı Kursunun teorik bölümü Antalya’da tamamlandı.

2014 yılı Bitki Islahı Kursunun teorik bölümü Antalya’da tamamlandı.

Alt Birliğimizce dördüncüsü düzenlenen 2014 yılı Bitki Islahı Kursunun teorik bölümü Antalya’da tamamlandı.

 

02-15 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya IC Airport Otelde düzenlenen bu eğitime yurdumuzun değişik bölgelerinde faaliyet gösteren  özel sektör   tohumculuk kuruluşlarında çalışan 20 ziraat mühendisi katıldı.

Kursun açılışında kısa bir konuşma yapan BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı S. Ahmet Bağcı  daha sonra alt birliğimizin düzenlemiş olduğu kurslar ve diğer  faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Başkan Bağcı konuşmasında özetle ” Tohumculuk sektöründe ciddi bir bitki ıslahçısı eksiği olduğunu ve bu kursun sektörün bu ihtiyacını az da olsa gidereceğini  kursta temel bitki ıslahıyla ilgili teorik ve uygulamalı bilgiler verileceğini, kursiyerlerin zaman içinde yapacakları çalışmalarla diğer eksikliklerini de gidereceklerine inandığını” belirtti. Kurstan sonra da katılımcılara çalışmalarında ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin temininde yardımcı olacaklarını” sözlerine ekleyen Bağcı ‘’Bu sene kursun 2 ayrı grupta  tarla bitkileri ve bahçe bitkileri olmak üzere 2 ayrı temel konuyu kapsayacağını’’ belirtti.

 

13 günlük teorik eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerler nisan ayından itibaren başlayacak olan kursun uygulamalı kısmına katılacaklardır. Katılımcıların oluşturdukları grubun son derece ideal sayıda olması, katılımcıların yalnızca derslerde değil ders dışında da eğitimcilerle aktif bir şekilde iletişimini sağlayarak konuları daha iyi öğrenmelerinde katkı sağlayacaktır. Buğdaydan bibere farklı bitki türlerinin ıslahı ve biyoteknolojiden tohumluk üretim tekniklerine kadar farklı konularda değişik zamanlarda olmak üzere yıl sonuna kadar toplam 77 gün süreyle değişik kuruluşlarda uygulamalı eğitimlerini eksiksiz olarak tamamlayan kursiyerler program sonunda kurs bitirme belgelerini alacaklar ve bu belge ile özel sektör araştırma kuruluşlarında ıslahçı olarak çalışabilme imkanına kavuşacaklardır.

Galeri için tıklayınız