TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Uluslararası Bitki Islahı Kongresi Sona Erdi.

Uluslararası  Bitki Islahı Kongresi Sona Erdi.

  ULUSLARARASI  BİTKİ ISLAHI KONGRESİ SONA ERDİ.

             10 -14 Kasım 2013 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen Uluslararası Bitki Islahı Kongresi  tamamlandı.

Alanında dünyanın en kapsamlı organizasyonlarından biri olan kongrede, 60 ülkeden yaklaşık 650 katılımcı hazır bulundu.

Sadece uluslararası katılım oranları açısından değil, bilimsel içerik ve organizasyon düzeni konularında da katılımcılardan tam not alan Uluslararası Bitki Islahı Kongresi, küresel ölçekte büyük bir boşluğu doldurdu.  

 

 

 

- Kongrede bir ilk daha gerçekleşti; Uluslararası kuruluşlar kendi konuları ile ilgili toplantılar yaptılar.

              Kongrede bazı katılımcılar tarla ve bahçe bitkileri ile gen kaynakları ve ıslahçı hakları ile ilgili sözlü ve poster sunumlarının yanında aynı yer ve tarihlerde bilimsel oturumların olmadığı zamanlarda FAO-SEC tarafından  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve  TAGEM, CIMMYT ve ICARDA tarafından da  IWWIP (Uluslararası Kışlık Hububat Geliştirme Projesi) ile ilgili  teknik toplantılarını gerçekleştirdiler.

           Kongrede 4 ayrı oturumda Tarla Bitkilerinde 318, Bahçe Bitkilerinde 132, Genetik Kaynaklarında 111 olmak üzere  165 sözlü 496 poster, toplam 661 bildiri  sunuldu. Bunlara ilaveten  yukarıda belirtilen konularda Kongreye davetli olarak katılan   Dünyanın önde gelen  bilim adamlarınca  15 , Fikri Mülkiyet ve Bitki Islahçı Hakları konularında 8, IWWIP ve FAO oturumlarında ise 12 sözlü bildiri  daha sunuldu.  

 

-          Prof.Dr.Serçe, ‘’ Dünyada bir ilk gerçekleşti’’

-          Prof.Dr. Alghamdi, ‘’ Dünya çapında bir organizasyondu’’

 

              Kongrenin genel hatlarıyla değerlendirildiği kapanış oturumunda konuşan konuşmacılardan Niğde Üniversitesi öğretim üyesi  Prof.Dr.Sedat Serçe, '' Dünyada  ilk olarak  ülkemizde yapılan  kongreye katılımın  yüksek olmasının önemini '' vurguladı.

               Suudi Arabistan  Kral Saud Üniversitesinden Prof. Salem S. Alghamdi ise  Bitki Islahçıları Alt Birliği'nin (BİSAB) dünya çapında bir organizasyona imza attığını söyleyerek, ‘’Başlangıcından sonuna kadar katılımın yüksek olması, organizasyonun yer seçimi ve düzeninin iyi olması yanında çok sayıda farklı ülkeden katılımcının olmasının kongreyi adeta Birleşmiş Milletler Organizasyonu havasına soktuğunu''  söyedi.

 

 

 

- Dört dilde anında çeviri yapıldı.

 

 Ukrayna Bitki Islahı ve Genetiği Araştırma Enstitüsünden Prof.Dr. V.M.Sokolov’da konuşmasında '' Organizasyonun başarılı olması yanında, kongrede  Rusça’nın da dahil olduğu 4 farklı dilde simultane tercüme yapılmasın yararlı olduğunu ve kongreye katılımın yüksek olmasına katkıda bulunduğunu, ana dillerinde kendilerini ifade etme ve dinleme imkanı sağlandığı için çok mutlu olduklarını, Kongrenin devamının getirilmesinin önemli olduğunu ve kendilerine de gelecek organizasyonlarda yer verilmesinden mutluluk duyacaklarını '' ifade etti.  

 


- BİSAB Başkanı Doç.Dr. Bağcı, ‘’ 9 ay gibi kısa bir sürede bize yakışanı yaptık’’

          

 Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr.S.Ahmet Bağcı ise konuşmasında özetle  '' Kongreyi 9 ay gibi kısa sürede gerçekleştirmelerinin herkesi şaşırttığını, Kongrenin farklı ülkelerden  bilim insanları  arasında bilgi akışına büyük katkı sağladığını ve  oturumlar dışında da katılımcıların son derece samimi ortamlarda birbirleriyle istişare imkanı bulduğunu''  ifade etti.

 

 

 

 

- Prof. Dr.Sıddıque, ‘’ Bu büyük başarı için emeği geçen herkesi kutluyorum’’

 

 Kongreyi değerlendiren davetli konuşmacılardan Batı Avusturalya Üniversitesinden  Prof.Dr.K.H.M. Sıddıque, toplantının değeri ve yüksek başarısının inkar edilemeyeceğini, konuşmacıların ağırlıklı olarak tarla bitkileri  olmak üzere  bahçe bitkileri, genetik kaynaklar ve fikri mülkiyet hakları konularında son derece değerli sunumlar yaptıklarını belirttiği konuşmasının sonunda katılımcılar adına, kongrenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen başta  Düzenleme Komitesi  Başkanı Dr.Vehbi Eser olmak üzere Bitki Islahçıları Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. S.Ahmet Bağcı , Düzenleme Komitesi Başkan Yardımcısı  Doç. Dr.Yalçın Kaya, kongre organizasyon firması SSC Tur yetkilileri ve organizasyonda tüm emeği geçenlerin yanında özellikle sözlü ve poster sunumları gerçekleştiren genç bilim insanları  ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerine teşekkür etti.  

 

 

 

 

 

-          Dr. Vehbi Eser, ‘’ Başarının anahtarı; bilimsel içerik, katılımın yoğunluğu ve birliktelikti ‘’

 

 Kapanışta son konuşmayı yapan Kongre Düzenleme Komitesi Başkanı Dr. Vehbi Eser, ‘’ kongrenin başarısında farklı dillerde sunum imkanı sağlanmasının yanında katılımcıların yoğun ilgilerinin en büyük etken  olduğunu vurgulayarak, ‘’Bilim ve teknolojinin ışığında özel sektör ile  birlikteliğin başarıyı getirdiğini, kısa sürede de olsa bu kadar çok bilim insanının biraraya gelmesinin  bir ihtiyacın sonucu olduğunu '' belirtti.

 

 

 

-          Kongre’ye özel web sayfası ve dergi hazırlanıyor.

 

  Dr.Eser ayrıca, önümüzdeki süreçte uluslararası bir birliktelik sağlanması için bundan sonra da açık olacak kongre web sayfasının bir dinamizm oluşturacağını  ve katılımcılarla irtibatın devamına katkı sağlayacağını, konu ile ilgili  İngilizce uluslararası  bir dergi çıkarılacağını ve bunun birkaç dilde tercümesinin elektronik ortamda yayınlanmasını sağlamayı amaçladıklarını açıkladı.

 

 

 

 

 

 

KONGRE HAKKINDA GÖRÜŞLER….

 

Kongre sonrası değişik ülkelerden katılımcılar sözlü ve yazılı olarak görüşlerini bildirdiler..Bu görüşlerden bazıları aşağıdadır;

 

 Dear Friends,

 Greetings from Perth, Australia!

 I would like to sincerely thank you  and your colleagues for the wonderful International Plant Breeding Congress you have organised in Antalya. Indeed it was a great success by all accounts. Once gain congratulations to you all. I also thank you for inviting me to deliver a keynote presentation and chair the concluding session.

 I thoroughly enjoyed the conference (the content, venue, social programs and interaction with the participants). Your hospitality and the entire program was superb.

 If any of you are planning to visit Australia in the near future; please keep me in the loop.

 Best wishes to you all. 

 Kadambot Siddique

Prof.Dr.Kadambot Siddique, Hackett Professor of Agriculture Chair and Director

The UWA Institute of Agriculture, The University of Western Australia, Australia

 

 

 

Dear Dr. Vehbi

Salaam Alykum and special greeting from SA.

I would just like to take this opportunity to thank the conference organizing team for their time, effort towards organizing such an amazing conference. The International Plant Breeding Congress was a great success and by far the best international conference which I have ever had the pleasure to attend. It would greatly please me to recommend your upcoming conference to anybody in Middle East.

Once again, I thank you for the opportunity to attend this auspicious conference and meeting you in particular. Best regards..

  

    Prof. Salem S. Alghamdi, Ph.D

KSU Scientific Journals Unit, Director, King Saud University, Saudi Arabia

 

 

 

      

  Dear Prof. Bagci,

           Firstly, let me congratulate you, the esteemed board members and, indeed, all the erudite members of the Sub Union of Plant Breeders, Turkey for organizing a most successful International Plant Breeding Congress in Antalya in the course of this week. Your congress assembled the very best in the field of crop improvement and allied disciplines and you should therefore be rightfully proud of the highly stimulating and informative oral and poster presentations that were generously on offer. I am sure that just like me, everyone – ranging from the established professionals through the budding scientists to the representatives of industry – who had the privilege of participating in the congress are coming away with significantly enriched perspectives. A million congratulations!

          On a personal note, I am thankful to you all for making it possible for me to have been part of the events. I am doubly grateful to you for the added bonus of your kind generosity manifest in presenting me with two different but equally beautiful pieces of the congress souvenir. These will serve me as permanent mementoes of both the beautiful storied city of Antalya and your worthy professional body.

             I wish you the very best in your endeavors and hope that there will be other opportunities in the no distant future for me as individual and for my organization, FAO, to partner with you.

With warm regards,

 

 Chikelu Mba, PhD

Agricultural Officer (Plant Genetic Resources Use), Plant Production and Protection Division, Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO),  Rome, Italy

 

Dear Mr. Eser,

 

On behalf of FAO Sub-regional Office for Central Asia , I would like to express oursincere appreciation and gratitude to you personally for the excellent organization of the 'International Plant Breeding Congress' held between 10-14 November 2013 in Antalya. Such a high level attendance is a recognition of senior foreign scientists for the high achievements Turkey has realized during the past decade,in particular in the field of research and development.

 

  I blieve that successful and fruitful outcome of the congress will contribute to the proper plant breeding activities in the country.

Thanking you.once again, for your collaboraion.


Mr. Mustapha M. Sinaceur

Sub-regional Representative for Central Asia FAO Representative in Turkey