TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Uluslararası Bitki Islahı Kongresi Başladı

Uluslararası Bitki Islahı Kongresi  Başladı

Bitki Islahçıları Alt Birliği ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen Uluslararası Bitki Islahı Kongresi, Antalya’da başladı.

Kongre’de Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Bitki Islahçıları Derneği (TUBİD),  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO), Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA), Avrupa Bitki Islahı Araştırmaları Birliği (EUCARPIA), Uluslararası Eşeysiz Üretilen Meyve ve Süs Bitkileri Islahçıları Birliği (CIOPORA), Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi (CIMMYT), Uluslararası Kurak Alanlarda Tarımsal Araştırmalar Merkezi (ICARDA) gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri hazır bulundu.

600’den fazla katılımcının yer aldığı Uluslararası Bitki Islahı Kongresinin açılış konuşmasını Bitki Islahçıları Alt Birliği Başkan Yardımcısı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Vehbi Eser yaptı.

Ardından Avrupa Bitki Islahı Araştırmaları Birliği Başkanı Dr.Beat Boller, Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Yıldıray Gençer, FAO Türkiye Bölge Ofisi Başkanı Dr. Mustafa Sınaceur ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak söz aldı.

Açılış konuşmalarının ardından Uluslararası Bitki Islahı Kongresi’ne destek veren kurum ve kuruluşlara anı plaketleri verildi.

Daha gelecek için bitki ıslahı, yeni moleküler ıslah teknikleri, genetik kaynaklar, tarla ve bahçe bitkileri konulu oturumlara geçildi.