TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÖZEL SEKTÖRE AİT İLK YERLİ ISLAH PATATES TOHUMU "SULTAN ECEM" ANKA'DAN...

ÖZEL SEKTÖRE AİT İLK YERLİ ISLAH PATATES TOHUMU

Alt Birliğimiz üyelerinden ve patates tohumculuğu konusunda ülkemizde lider kuruluşlardan olan Anka-Meijer Tohumculuk, Türkiye'de özel sektöre ait ilk yerli ıslah patates çeşidinin 26 Aralık 2012 tarihinde TTSMM’de yapılan toplantıda üretim iznini aldı. "Sultan Ecem" adı verilen patates çeşidinin önümüzdeki yıllarda tescil edilmesiyle, uluslararası patates çeşit listesine de ilk defa bir Türk çeşidi girecek. Ağırlıklı olarak sanayilik firmalara yüksek kademede tohum tedariki yapmakta olan Kar Şirketler Topluluğuna bağlı Anka Tohumculuk firmasının iştiraki olan firmanın hedefleri arasında yurtdışına bağlı kalmadan yüksek kademede tohumlukların ülkemizde üretilmesi, ülkemize ait çeşitlerin geliştirilmesi ve zaman içerisinde yurtdışına ihracatın yerli çeşitlerimizle arttırılması da var.

Şirket ortağı ve Genel Müdürü Nejmi İnan, "Tümüyle yerli olan çeşidimiz Sultan Ecem için tohum ithalatı yapmayacağız ve yurtdışına royalty (lisans bedeli) ödemeyeceğiz. Sultan Ecem'in ülkemizde ve çevre ülkelerde çok talep gören lider bir yemeklik çeşit olmasını bekliyoruz. Patates tohumunda kendine yeten bir ülke olma konusunda çok önemli bir adım attık. Önümüzdeki yıl üretim izni için müracaat edeceğimiz yeni ıslah çeşitlerimizle bunu daha da çeşitlendireceğiz." dedi. 

Tohum üretim ve Islah çalışmalarında Tarım Bakanlığını her zaman yanlarında hissettiklerini söyleyen İnan, desteklerinden ötürü Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezine ve Niğde Patates Araştırma İstasyonuna özellikle teşekkür etti. Son olarak Tohum Birliklerinin kurulması ile dış pazar bulunmasında da çok hızlı yol katettiklerini ifade eden İnan, Türkiye Tohumcular Birliğine (TÜRKTOB) bağlı Bitki Islahçıları Alt Birliğinin (BİSAB) ve Tohum Sanayicileri Alt Birliğinin (TSÜAB) üye firmalarına olan desteklerinden övgü ile bahsetti.