TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

11 MAYIS BİTKİ ISLAHÇILARI GÜNÜ KUTLANDI

Bitki Islahçıları Alt Birliği,TÜRK TOB ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nce bu yıl ikincisi düzenlenen Bitki Islahçıları Günü 11 Mayıs 2011 tarihinde Ankara Metropolitan Hotel'de düzenlenen değişik aktivitelerle kutlandı.

islah_gunuSon derece yoğun katılımın olduğu kutlamalara başta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI ve TÜGEM Genel Müdürü Ali KARACA olmak üzere çok sayıda Bakanlık yöneticisi ve çalışanı ,TÜRKTOB Başkanı Hakkı Şafak SES, BİSAB ve tohumculukla ilgili diğer birlik ve Alt Birlik yönetici ve üyeleri,bitki ıslahı ve tohumculukla ilgili çalışmalar yapan UPOV, EUCARPIA ve BDP gibi uluslarası kuruluşların üst düzey yöneticileri, Ziraat Fakültelerinin Dekan,Dekan Yardımcıları ve öğretim üyeleri ve öğrenciler, kamu ve özel sektörden konu ile ilgili çok sayıda kişi ve kuruluş katıldı.

Açılışta konuşan başta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI olmak üzere, TÜRK TOB Başkanı Hakkı Şafak SES, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ahmet ÇOLAK ve BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Vehbi ESER bitki ıslahının önemini vurgulayarak, bitki ıslahçılarının son derece faydalı hizmetlerle insanlığa hizmet ettiğini ve ıslahçıların sayıca çok fazla olmayıp, kolay yetişmediklerini belirttiler.

Açılış konuşmalarını müteakip, Türk bitki ıslahına emeği geçen kişi ve kuruluşlara plaket, ödül ve teşekkür belgeleri verildi. Ödül alan kişi ve kuruluşlar adına yapılan konuşmalarda konuşmacılar özetle kendilerine gösterilen vefa duygusu ve hatırlanmış olmalarından duydukları memnuniyeti ifade ederek şükranlarını sundular.

Daha sonra düzenlenen oturum başkanlığını Doç.Dr. Seydi Ahmet BAĞCI'nın yaptığı panelde yabancı konuşmacılar UPOV Genel Sek.Yrd. Peter BUTTON,EUCARPIA Genel Sek. Lazslö LANG ve Alman Bitki Islahçıları Birliği (BDP) Uluslarası İlişkiler Başkanı Dieter RÜCKER, dünya üzerindeki değişik bölge ve ülkelerdeki bitki ıslahı faaliyetlerinden örnekler vererek ilgili uluslarası kuruluşların çalışmaları hakkında bilgiler sundular.Üniversiteler ve özel sektör adına konuşan panelistler Prof.Dr.Murat ÖZGEN ve Hamdi ÇİFTÇİLER ise yüksek öğretimde bitki ıslahı eğitimi ve özel sektörün bitki ıslahı ve araştırmaları ile ilgili faaliyetleri konusunda bilgiler sundular.

Panelin sonunda ülkemizin değişik bölgelerinden kutlamalara katılan Ziraat Fakülteri yöneticileri, öğretim üyeleri ve öğrencilerine armağanları verildi. Fakülteler adına konuşan temsilci ve öğrenciler de ilk defa böyle bir kutlama programına katıldıklarını ve memnuniyetlerini ifade ederek ,kutlamaları düzenleyenlere ve katkıda bulunanlara teşekkür ettiler. Panel ve ödül törenlerinin ardından kutlamalar topluca yenilen akşam yemeğiyle tamamlandı.