TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

DİYARBAKIR’DA TESİS AÇILIŞINA KATILDIK

Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde yapılan ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın M.Mehdi EKER’in 28 Mayıs 2011 tarihinde açılışını yaptığı Tohum İşleme ve Paketleme Fabrikasının açılışına Alt Birliğimizi temsilen Genel Sekreterimiz Mustafa AKIN katıldı.

BİSAB Yönetim Kurulu adına Başkan Dr.Vehbi ESER’in çiçek ve başarı dilekleri mesajı gönderdiği ve oldukça yoğun bir katılımın olduğu açılışta konuşan Bakan Mehdi EKER,özetle üretim ve istihdamı artırıcı bu tür yatırımları yalnızca bölgede değil tüm ülke çapında desteklediklerini,bu gibi tesislerin kırsal alandaki işsizlik ve yoksulluğun azaltılalar göçün önlenmesi , terörün yok edilmesi için gerekli vasıtalardan olduğunu belirtti. Gerek bölgeden gerekse çevre il ve ilçelerden gelen konuklara tesisler gezdirilip, topluca yenilen yemekle açılış töreni sona erdi.

Alt Birliğimizce düzenlemekte olan Bitki Islah Kursu katılımcılarından Ali NERGİZ’in ortağı olduğu MEYA Tohum şirketince yapılan tesis 3000 m2 arsa içerisinde 1050 m2 kapalı alana sahiptir.Saatte 5 ton işleme kapasitesine sahip olan tesisin kapalı alanı içerisinde toprak analiz laboratuvarı mevcut olup, toplam 15 personel (laboratuvar dahil) çalışmaktadır. Tesisin toplam maliyeti 1.050.000 TL. olup,bunun 250.000 TL. si Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca karşılanmıştır.Açılışta konuşan Ali NERGİZ şirket olarak tohumculuğa büyük önem verdiklerini,yalnızca tohumluk üretimiyle yetinmeyerek ilerde kendilerine ait özel sektör araştırma kuruluşlarını kurup Bitki Islahçıları Alt Birliği’ne üye olarak kendi geliştirecekleri çeşitlerini üreterek ülke tarımına hizmet edeceklerini belirtti.