TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

2012 YILIBİTKİ ISLAHI KURSU BAŞLIYOR

5553 sayılı yasa ile kurulmuş ve kamu yararına çalışan kuruluş statüsünde olan Bitki Islahçıları Alt Birliği'nce ikincisi düzenlenecek olan Bitki Islahı Kursu 30 Ocak 2012 tarihinde Antalya'da başlayacak.

 

Kurs teorik (dersler ) ve uygulamalı eğitim olmak üzere iki aşamalı olacak. Yurt içinde veya yurt dışında eğitim veren Ziraat Fakültelerinden birinden en az lisans düzeyinde mezun olan kişilerin katılabileceği kursun bitki ıslahıyla ilgili temel derslerin verileceği ilk bölümü (Teorik Eğitim) 12 Şubat 2012 tarihine kadar sürecek.Ülkemizin farklı üniversitelerinden ve araştırma kuruluşlarından konularında önde gelen akademisyenler ile uzman araştırmacılarin ders vereceği birinci kademe (teorik kısım) eğitiminin sonunda başarılı olan kursiyerler bitki ıslahı ve tohumculukla ilgili olarak farklı araştırma kuruluşlarında 2012 yılı Şubat - Mart ayından itibaren uygulamalı eğitimlere katılacak olup , yıl sonunda yönetmelikte belirtilen eğitim süresini başarılı olarak tamamlayanlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca kabul edilen ''Bitki Islahı Kursu'' bitirme sertifikası almaya hak kazanacaklardır.Bu sertifikaya sahip olan kişiler Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşlarında çalışabilme hakkına sahip olacaklardır.

Yoğun ilgi görmesi beklenen ve sınırlı sayıda kişinin katılabileceği kursun önemi 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ile ilişkin 13.01.2008 tarihli ''Bitki Çeşitlerinin Kayıt Altına Alınmasına İlişkin Yönetmelik'' te şu şekilde ortaya konmaktadır;

"Tohumluk üretici kuruluşlar, gerçek kişiler veya araştırma kuruluşları tarafından ıslah edilen bitki çeşitlerini kayıt ettirebilirler. Bu amaçla kayıt ettirecekleri çeşit adayının, başvuru öncesi denemelerini bir araştırma kuruluşuna yaptırarak, başvuru öncesi deneme raporunu bu kuruluştan temin ederler.

Bu Yönetmelik kapsamında aşağıdaki belirtilen şartları taşıyan gerçek kişiler, ıslah ettikleri çeşitlerin başvuru öncesi denemelerini araştırma kuruluşuna yaptırarak, başvuru öncesi deneme raporunu bu kuruluştan temin ederler.

a) Yurt içinde veya yurt dışında en az dört yıllık eğitim veren ziraat fakültelerinden mezun olmuş ve bitki çeşitlerinin ıslahı konusunda en az üç yıl çalışmış veya Bakanlık veya Bakanlığın yetkilendirdiği bitki ıslahı ile ilgili kamu yararına çalışan kuruluşların üç ay süreli teorik ve uygulamalı olarak düzenlendiği kursta başarılı olmuş veya ıslah konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış olmak.

b) Herhangi bir kamu veya özel sektör araştırma kuruluşunda halen çalışmıyor olmak."

Yukarıda önemi vurgulanan kursla ilgili şartlar ekte açıklanmakta olup,detaylı bilgi Alt Birliğimiz Sekreteryasından öğrenilebilir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu 18/b maddesi kapsamında Bitki Islahçıları Alt Birliği’ne verilen yetkiye dayanılarak düzenlenen 2012 yılı Bitki Islahı Kursu Programı uygulama esasları

KURSUN ŞEKLİ : Kurs, Teorik eğitim (Dersler ) ve Uygulamalı eğitimler olarak iki kısımda yapılacaktır.

KURSUN YERİ : Bitki ıslahı ile ilgili temel derslerin verileceği teorik eğitim Antalya’da, uygulamalı eğitimler ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile Bitki Islahçıları Alt Birliği arasında imzalanan protokol çerçevesinde konularına göre Bakanlığa bağlı farklı Tarımsal Araştırma ve Tohumculuk Kuruluşlarında ileride açıklanacak programa göre yapılacaktır.

KURSUN SÜRESİ : Kursun toplam süresi ilgili yönetmelik gereği 90 gün olacaktır. Teorik Kurs (dersler ) 30 Ocak-12 Şubat 2012 tarihleri arasında olmak üzere 14 gün sürecektir. Uygulamalı kurslar ise toplam kurs süresinden geriye kalan süre (76 gün) yıl içerisinde tamamlanacak şekilde yıl içerisinde farklı tarihlerde olmak üzere bitki türlerinin özellikleri ve gelişme dönemleri de dikkate alınarak yukarıda açıklandığı gibi farklı konularda ve kuruluşlarda yürütülecektir.

Teorik eğitim programları hakkında detaylı bilgiler.

KURSA KATILIM ŞARTLARI : Teorik kısıma isteyen herkes ücreti karşılğında katılabilir. Sertifika alabilmek için gerekli olan uygulamalı eğitim programlarına ise Ziraat Fakültelerinden en az Lisans düzeyinde mezun olanlar katılabilir.Katılımcıların diploma veya bitirme belgesi ile Nüfus Cüzdanı suretlerini kurs yetkililerine teslim etmeleri gereklidir.

SERTİFİKA ALMA ŞARTLARI : Bitki Islahçısı sertifikası almak için hem teorik hem de uygulamalı eğitim programlarına katılmak şarttır. Kursun (teorik) derslerle ilgili kısmının bitiminde yazılı bir ara sınav yapılacak olup geçme notu 100 üzerinden 70’ tir. Sınavda başarılı olamayanlar için daha sonra belirlenecek bir tarihte ikinci bir sınav yapılacaktır. Teorik kurs sınavlarında başarılı olamayanlar uygulamalı kursa katılamayacaklardır. Uygulamalı kursların bitiminde kurs yetkililerinin yapacağı değerlendirme sonucu başarılı olanlar , 5553 sayılı yasa ile verilen Araştırmacı Kuruluş yetkisine sahip Özel Sektör Kuruluşlarında çalışma hakkına sahip olacakları ve Bakanlıkça kabul edilen bir sertifika almaya hak kazanacaktır.

KURS ÜCRETİ : Kurs ücreti, günlük 150 TL. olup, teminat bedeli olarak 1000 TL. ve 30 Ocak -12 Şubat 2012 tarihleri arasında yapılacak olan 14 günlük teorik kısmın ücreti olan 2100 TL. ile birlikte (toplam 2100 +1000 TL.=3100 TL KDV dahil) kurs başlamadan önce Bitki Islahçıları Alt Birliği İktisadi İşletmesi’nin T.C Ziraat Bankası Yenimahalle Şubesi’ndeki (IBAN : TR 20 0001 0005 9957 3585 01 5001) hesabına yatırılıp dekontunun 0312 433 30 06 no.lu faksa gönderilmesi ve 0312 433 30 65- 66 veya 0533 608 09 85 no.lu telefonlardan ilgili görevlilere bilgi verilmesi gereklidir.Uygulamalı eğitimlerin kurs ücretleri ise 4 taksitte ödenebilecek olup , başlangıçta alınan 1000 TL. teminat bedeli son taksitten düşülecektir. Bitki Islahı Kursu'nun Uygulamalı Eğitim Bölümüne katılacak Türkiye Tohumcular Birliği'ne bağlı Alt Birliklere (BİSAB, TSÜAB, TODAB, TYAB, FÜAB, SÜSBİR, FİDEBİRLİK) üye kuruluşlarda çalışan kursiyerlere TürkiyeTohumcular Birliği'nce 3500 TL. maddi destek verilecektir.Bununla ilgili ayrıntılı bilgi BİTKİ ISLAHÇILARI ALT BİRLİĞİ sekreteryasından öğrenilebilir.

TURKTOB Eğitim Destek Yazısı

KONAKLAMA VE SEYAHAT : Konaklama ve seyahat harcamaları katılımcılar tarafından karşılanacaktır.Kursun yapılacağı yer ve konaklama ile ilgili olarak katılımcılara bilgi verilecek ve yardımcı olunacaktır.

Otel adı: Porto Bello Otel Resort 5*
Mevkii : Antalya / Konyaaltı

Tarihler;
Giriş Tarihi: 29 Ocak 2012
Çıkış Tarihi: 12 Şubat 2012
Oda giriş saati:14.00
Oda çıkış saati:12.00

Tek kişilik oda fiyatı gecelik: 100,0TL
İki kişilik oda fiyatı gecelik: 150,0TL
Konaklama: Alkolsüz Her şey Dahil

Toplantı esnasında günde 2 defa cafe break ikramı ücretsizdir.
Toplantı salonu ve mevcut ekipman kullanımı ücretsizdir.
Toplantı salonunda kablosuz internet vardır ve kullanımı ücretsizdir.
Toplantı salonu sınıf düzeninde olacaktır.

Dış Katılımcı günübirlik toplantı paket fiyatı kişi başı günlük: 55,0TL (günlük olarak otel girişinde acente rehberimize ödenecektir)
Fiyata dahil olan hizmetler;
*Öğlen yemeği
*Öğlen yemeği esnasında alınacak limitsiz meşrubat
*Toplantı esnasında 2 kez alınacak cafe break hizmeti
*Teknik ekipman kullanımı

Toplantı günlerinde rehberimiz gruba eşlik edecektir.

REZERVASYON İÇİN BİLGİLER AŞAĞIDADIR;

HESAP NUMARASI

Garanti Bankası
Kazasker şubesi
Şube kodu:344
IBAN TR 77 0006 2000 3440 0006 2976 68
Şirket ismi: Coşkun otomotiv ve Turizm San. Ltd. Şti.
Rezervasyon kayıt tel: 0545 546 0444
Kayıt e-mail: tugba@ssc.com.tr