TÜRKTOB

English

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BİSAB 2012 Yılı Bitki Islahı Kursu Tamamlandı!

BİSAB 2012 Yılı Bitki Islahı Kursu Tamamlandı!

30 Ocak 2012 -12 Şubat 2012 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen bu eğitime yurdumuzun değişik bölgelerinde faliyette bulunan sektör ile ilgili kuruluşlarda 21 Ziraat Mühendisi katıldı. Kursun açılışında BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Vehbi ESER ve Yönetim Kurulu Üyeleri hazır bulundular.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Dr. Vehbi ESER daha sonra 'Bitki Islahını Tanımlanması ' konulu ilk dersi verdi. Başkan Dr. Vehbi ESER konuşmasında özetle '' tohumculuk sektöründe ciddi bir bitki ıslahçısı eksikliği olduğunu ve bu yıl ikincisi düzenlenen bu kursun sektörün bu ihtiyacını az da olsa gidereceğini , kursta temel bitki ıslahıyla ilgili teorik ve uygulamalı bilgiler verileceğini, kursiyerlerin zaman içinde yapacakları çalışmalarla diğer eksikliklerini de gidereceklerine inandığını'' belirtti. Dr. Vehbi ESER ''yalnızca kurs süresince değil, kurstan sonra da katılımcılara bundan sonraki çalışmalarında ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin temininde yardımcı olacaklarını'' sözlerine ekledi.

14 gün süren eğitimin sonunda yazılı sınavı başarıyla tamamlayan kursiyerler Mart-Nisan ayından itibaren başlayacak olan uygulamalı kısmına katılacaklardır. Katılımcılar yalnızca derslerde değil ders dışında da eğitimcilerle aktif bir şekilde iletişim sağlayarak bilgilerini pekiştirdiler. Tamamı 90 gün olan Bitki Islahı Kursunda buğdaydan domatese, mısırdan pamuğa farklı bitki türlerinin ıslahı yanında biyoteknoloji ve tohumluk üretim tekniklerine kadar farklı konularda ve farklı tarihlerde olmak üzere dönem sonuna kadar toplam 76 gün süreyle araştırma kuruluşlarında uygulamalı eğitimlerini eksiksiz ve başarılı olarak tamamlayan kursiyerler Kurs Bitirme Sertifikalarını alacaklar ve bu sertifika ile Özel Sektör Araştırma Kuruluşlarında Bitki Islahçısı olarak çalışabilme imkanına kavuşacaklardır.,

islah_2011_2

İlgili fotoğraflara ulaşmak için tıklayınız